Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Syrii i Białorusi. Będą kolejne

0
Podziel się:

Zamrożone konta Banku Centralnego, kolejni ministrowie na czarnej liście. To już nie przelewki.

Sankcje wobec Syrii i Białorusi. Będą kolejne
(PAP/EPA)
bETHccXp

Na czarną listę osób niepożądanych w Unii Europejskiej może trafić kolejnych siedmiu ministrów z Damaszku. Ponadto Syrii grozi zakaz lotów towarowych oraz zamrożenie kont Banku Centralnego. A co z Białorusią?

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej mają dziś zdecydować w Brukseli o zaostrzeniu sankcji wobec reżimu w Syrii w związku z krwawym tłumieniem antyrządowych demonstracji.

Planowano też decyzję w sprawie sankcji przeciwko Białorusi, ale nie zgodziła się na to Słowenia.

bETHccXr

Jeśli chodzi o Syrię to na listę osób niepożądanych na terenie Wspólnoty, która liczy obecnie 150 nazwisk, ma być wpisanych siedmiu ministrów Damaszku. Na czarną listę trafi także syryjski bank centralny, a jego aktywa finansowe zostaną zamrożone.

Wprowadzony powinien być także zakaz lotów towarowych między Wspólnotą i Syrią i zakaz handlu złotem. Nie będzie natomiast zakazu importu fosfatów z Syrii, bo nie zgodziła się na to Grecja - największy importer.

Nie wiadomo, czy dziś szefowie dyplomacji zdecydują o rozszerzeniu sankcji wobec Białorusi. Chodzi o wpisanie na listę osób niepożądanych w Unii kolejnych ponad 20 przedstawicieli reżimu w Mińsku.

Jest wśród nich między innymi oligarcha i milioner Jurij Czyż, bliski współpracownik obecnego prezydenta, który prowadzi interesy między innymi w Słowenii. I to właśnie ona sprzeciwiła się w poprzednim tygodniu ich wprowadzeniu. Jeśli Słowenia zdania nie zmieni, decyzja o sankcjach zostanie odłożona.

bETHccXx
Czytaj więcej o sankcjach wobec Syrii i Białorusi
Prezydent grozi Unii. Może być bardzo ostro Łukaszenka ostrzegł, że liczenie na zmianę postawy Białorusi poprzez sankcje, zarzuty czy żądania jest drogą donikąd.
Asad personą non grata w Unii Unia Europejska zaostrzyła sankcje przeciwko Syrii, obejmując restrykcjami m.in. prezydenta tego kraju Baszara el-Asada.
UE kontra reżim. Rozszerzają sankcje Na czarną listę przedstawicieli białoruskiego reżimu objętych sankcjami wizowym dopisano 19 osób.
bETHccXS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)