Notowania

nicolas sarkozy
15.01.2012 12:47

Sarkozy: Możemy przezwyciężyć kryzys

Nie należy nadmiernie dramatyzować z powodu obniżenia ratingu Francji - uważa prezydent Nicolas Sarkozy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Francja może przezwyciężyć kryzys, jeśli jej obywatele będą mieli wolę i odwagę zreformowania kraju - oświadczył prezydent Nicolas Sarkozy, w pierwszej reakcji na obniżenie w piątek ratingu Francji przez agencję Standard&Poor's. *

- _ Kryzys może być przezwyciężony pod warunkiem, że będziemy mieli wspólną wolę i odwagę, by zreformować kraj. Pod koniec miesiąca powiem Francuzom o ważnych decyzjach, które należy podjąć, nie tracąc czasu _ - Sarkozy na spotkaniu w Ambois w środkowej Francji.

Sarkozy przypomniał, że kryzys trwa od 2008 roku i że od tego czasu mówił obywatelom _ prawdę na temat wagi tego kryzysu _. Chodzi o wydarzenia, których - jak wskazał _ nie należy nie doceniać, ani też nadmiernie dramatyzować _.

Wypowiedź Sarkozy'ego jest pierwszą reakcją na decyzję S&P, w wyniku której Francja straciła najwyższą notę AAA. Jak oceniają obserwatorzy, obniżka ratingu jest nie tylko bolesna dla wizerunku Francji, ale może też zaszkodzić staraniom naprawy kryzysu w strefie euro, w których Paryż odgrywa zasadniczą rolę.

Obniżka nastąpiła na trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi we Francji. W ostatnich sondażach Sarkozy'ego wyprzedzał socjalista Francois Hollande, ale dystans między nimi zmniejszał się.

O obniżeniu ratingów w strefie euro czytaj w Money.pl
Ratingowe trzęsienie ziemi. Kto stracił AAA? Agencja Standard & Poor's uderzyła ratingami w większość państw strefy euro. Czterem z nich spadły oceny aż o dwa poziomy.
Śmiertelny cios dla strefy euro? Nie, jeszcze izba chorych Po decyzji S&P Niemcom grożą dodatkowe obciążenia w ramach programów ratunkowych.
Będą kolejne cięcia ratingów? Są obawy Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapewnił, że kraje wnoszące gwarancje do EFSF zrobią wszystko, by utrzymać potrójne rating.
Tagi: nicolas sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz