Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sarkozy: Nie wycofam się z reformy emerytur

0
Podziel się

Musimy podnieść wiek emerytalny z 60 do 62 lat - twierdzi prezydent Francji.

Sarkozy: Nie wycofam się z reformy emerytur
(ec.europa.eu)
bEsbgReJ

Choć rozumiem troski Francuzów, nie wycofam się z podniesienia wieku emerytalnego z 60 do 62 lat - oświadczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zapowiedział jednak, że władze mogą pójść na ustępstwa w szczegółowych kwestiach tej reformy.

Po cotygodniowym posiedzeniu rządu Sarkozy zareagował po raz pierwszy na wczorajsze masowe manifestacje przeciw reformie emerytur. Zgromadziły one w całym kraju 2,7 mln uczestników, jak twierdzą związkowcy z CGT. Zdaniem policji w protestach wzięło udział 1,1 mln ludzi.

Media podkreślają, że był to sukces związkowców - demonstrowało więcej przeciwników tej reformy niż 24 czerwca, gdy według CGT było ich na ulicach łącznie około 2 mln.

bEsbgReL

W specjalnym komunikacie szef państwa podtrzymał główne założenia reformy, w tym podniesienie o dwa lata wieku przejścia na emeryturę z obecnych 60 lat. _ - Nie ma mowy o zmianie w tej kwestii _ - podkreślił Sarkozy. Sprecyzował, że ten próg wzrastać będzie stopniowo, o 4 miesiące rocznie, aż osiągnie w 2018 roku 62 lata.

Jednocześnie ma wzrosnąć okres płacenia obowiązkowych składek emerytalnych: z 40,5 roku obecnie do 41 lat za dwa lata i 41,5 lat w 2020 roku. Reforma przewiduje także stopniowe ujednolicenie stóp płaconych składek emerytalnych w sektorze publicznym i prywatnym.

Prezydent podkreślił, że przesunięcie wieku przejścia na emeryturę jest koniecznością demograficzną. Wynika ona - jak zauważył - ze starzenia się społeczeństwa. _ - Od 1950 roku średnia długość życia w naszym kraju wzrosła o 15 lat _ - dodał prezydent. Reforma ma pozwolić według rządu na częściowe pokrycie wielomiliardowego deficytu w kasach emerytalnych.

Sarkozy zaznaczył jednocześnie, że _ z uwagą przygląda się niepokojom _, które dzień wcześniej znalazły wyraz w manifestacjach przeciwników reformy. Jak podkreślił, władze są skłonne do negocjacji ze związkami w pewnych, bardziej szczegółowych kwestiach zmian projektu emerytur.

bEsbgReR

Według prezydenta, rządząca centroprawica będzie mogła utrzymać dotychczasowy próg emerytalny - 60 lat - w wypadku osób, które pracowały w szczególnie ciężkich warunkach i w efekcie tego doznały poważnego uszczerbku na zdrowiu. Zdaniem Sarkozy'ego, nadal będą mogły przechodzić na emeryturę w tym wieku osoby, które wcześnie - w wieku 14-15 lat - podjęły pracę.

Związkowcy uznali środowe ustępstwa prezydenta za niewystarczające i zapowiedzieli w najbliższym czasie dalsze protesty. Według jednego z największych związków - CFDT odpowiedź Sarkozy'ego na uliczne protesty nie jest przebudową projektu reformy, ale tylko _ majsterkowaniem _ przy niej.

Obecnie Francja należy do krajów Europy, w których najwcześniej można przejść na emeryturę - już w wieku 60 lat. Obowiązujący obecnie wiek emerytalny został obniżony z 65 lat blisko 30 lat temu, za rządów nieżyjącego już prezydenta-socjalisty Francois Mitterranda.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t110192.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/we;francji;rozpoczal;sie;strajk;generalny,190,0,671422.html) We Francji rozpoczął się strajk generalny W około 200 demonstracjach w całym kraju uczestniczyć będą 2 mln związkowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t110223.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;w;metrze;i;na;lotniskach;utrudnia;zycie;paryzanom,222,0,671710.html) Strajk w metrze i na lotniskach utrudnia życie Paryżanom Trwa protest przeciwko projektowi reformy emerytur.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t99442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;wyszli;na;ulice;przeciwko;reformie;emerytalnej,39,0,636711.html) Francuzi wyszli na ulice przeciwko reformie emerytalnej Główną przyczyną są plany rządu podwyższenia wieku emerytalnego.
bEsbgRfm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)