Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki do Ciolosa: "To niewystarczające"

0
Podziel się:

Istnieje konieczność uruchomienia rezerwy kryzysowej? Minister rolnictwa wystosował oficjalne pismo do komisarza do spraw rolnictwa.

Sawicki do Ciolosa: "To niewystarczające"
(PAP/EPA)

Marek Sawicki interweniuje w Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat dla polskich rolników poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga.

Minister rolnictwa wystosował oficjalne pismo do komisarza do spraw rolnictwa Daciana Ciolosa.

Sawicki alarmuje, że środki, jakie mają być użyte do finansowania instrumentów wycofywania produktów z rynku, są niewystarczające. Ponadto, według ministra, korekty wymaga zapis dyskryminujący producentów niezrzeszonych w organizacjach producentów.

W Polsce około 200 tysięcy producentów może ubiegać się o rekompensaty. Ministerstwo rolnictwa szacuje, na podstawie dotychczas złożonych wniosków, że jest potrzeba zwiększenia tych środków.

Dlatego Polska wnioskuje, aby w pierwszej kolejności nastąpiło wykorzystanie dostępnego budżetu z 2014 roku, ale jednocześnie, w celu zaspokojenia potrzeb zgłoszonych we wnioskach składanych przez producentów, uruchomienia rezerwy kryzysowej.

Miesiąc embarga. Jest coraz gorzej

Po miesiącu obowiązywania rosyjskiego embarga wiadomo, że będzie to bardzo trudny rok dla producentów żywności. Ceny owoców i warzyw drastycznie spadają, a rolnicy bezradnie rozkładają ręce.

Tymczasem minister rolnictwa Marek Sawicki w piśmie do komisarza Daciana Ciolosa prosi o zwiększenie środków na rekompensaty. Według szefa resortu rolnictwa, dotychczas złożone wnioski wskazują na potrzebę zwiększenia puli budżetowej na ten cel. Zwraca uwagę na trudną sytuację, w jakiej znaleźli się rolnicy. Według niego, ceny niektórych produktów na rynku krajowym spadły do nawet 60 procent.

Komisja Europejska przeznaczyła dotychczas 125 milionów euro na rekompensaty dla producentów owoców i warzyw, którzy ponoszą straty w wyniku rosyjskiego embarga. Minister Marek Sawicki przekonuje, że komisarz Dacian Ciolos ma jeszcze w rezerwie co najmniej 700 milionów euro, z czego 425 w rezerwie na kryzysy i około 300 w rezerwie ogólnej.

Jednak dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski uważa, że nawet wysokie rekompensaty nie rozwiążą problemu w dłuższej perspektywie. "To może niwelować skutki, ale na krótki czas. Dlatego bardzo ważne jest zagospodarowanie produktów na naszym rynku i poszukiwanie nowych rynków" - mówi profesor.

Minister rolnictwa wciąż szuka kolejnych rynków zbytu. Jutro na Białoruś jadą polscy inwestorzy, aby uzgodnić szczegóły dotyczące eksportu mleka. Białorusini deklarują, że mogliby importować około 200 tysięcy ton mleka miesięcznie. Przygotowywana jest też misja gospodarcza do Kazachstanu. Kolejne punkty na mapie resortu to między innymi Turcja i Chiny.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)