Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schaeuble chce bezpośrednich wyborów prezydenta UE

0
Podziel się:

Teraz musimy stworzyć unię polityczną Europy - stwierdził niemiecki polityk.

Schaeuble chce bezpośrednich wyborów prezydenta UE
(photo-service.europarl.europa.eu)

Za bezpośrednimi wyborami prezydenta UE opowiedział się * niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeubl *e (na zdj.). Zrobił to, gdy odbierał w Akwizgranie Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego za wybitne zasługi dla jedności Niemiec i Europy.

Schaeuble wykorzystał przemówienie podczas uroczystości wręczenia mu prestiżowej nagrody w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie, by zaapelować o dalszą polityczną integrację w UE i reformę jej instytucji. - _ Teraz musimy stworzyć unię polityczną Europy _ - powiedział.

_ - Kraje Unii Europejskiej muszą się porozumieć co do tego, jak wzmocnić i zdemokratyzować instytucje UE i jakie kompetencje chcą albo muszą jej powierzyć _ - dodał._ - Tylko idąc naprzód możemy obronić to, co osiągnęliśmy na naszym kontynencie _. _ Nie chcemy jednak europejskiego superpaństwa _ - podkreślił.

Według Schaeublego demokratyczną legitymację europejskich instytucji należy wzmocnić m.in. poprzez bezpośrednie wybory prezydenta UE. - _ Byłby on politycznym szefem europejskiej egzekutywy, w którą powinna się przekształcić Komisja Europejska _ - powiedział.

_ - Polityczna jedność Europy musi mieć twarz, która będzie reprezentować rzeczywista władzę _ - powiedział. Zdaniem niemieckiego ministra Parlament Europejski powinien też otrzymać prawo inicjatywy ustawodawczej. Schaeuble opowiedział się też za stworzeniem w UE systemu dwuizbowego: z Parlamentem Europejskim i izbą reprezentującą państwa członkowskie.

Schaeuble ostrzegł, że _ świat nie będzie chciał zbyt długo czekać _ na UE. - _ Dlatego trzeba działać szybko _ - powiedział. Aktualny kryzys jest - jego zdaniem - szansą, by wyciągnąć naukę z błędów i rozpocząć reformy.

Podkreślił, że przyznana mu Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego będzie dla niego zachętą do działania, by rozwijać integrację europejską. - _ Jest jeszcze wiele do zrobienia _ - powiedział.

Według kapituły nagrody Wolfgang Schaeuble przyczynił się w ciągu minionych 30 lat do pogłębienia jedności europejskiej oraz stabilizacji unii walutowej. Szczególnie w czasach kryzysu nadawał znaczące impulsy dla postępu integracji w kierunku unii politycznej - uznała kapituła prestiżowego wyróżnienia. Zaś premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który wygłosił laudację na cześć niemieckiego polityka, nazwał go _ niemieckim i europejskim patriotą _.

Przyznawana od 1950 roku Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest jednym z najważniejszych europejskich wyróżnień. W 2010 roku otrzymał ją polski premier Donald Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama poucza, jak Europa ma wyjść z kryzysu Podczas piątkowo-sobotniego szczytu G8 ma być omówiona sytuacja w strefie euro, którą zaniepokojeni są przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw spoza UE.
UE pójdzie im na rękę? Inaczej się "udławią" Oszczędzają bez reform i perspektyw. Muszą się przyglądać, jak w ramach skutków ubocznych dusi się gospodarka.
Nowe warunki pakietu dla Grecji? Nic z tego - _ Grecja musi być przygotowana na przyjęcie pomocy, która została jej zaproponowana _ - powiedział niemiecki minister finansów. _ Ci, którzy wygrają wybory, będą musieli zdecydować, czy przyjmą te warunki, czy nie _ - dodał.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)