Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schaeuble liczy na szybką decyzję w sprawie EMS

0
Podziel się:

Według mediów sąd może jednak wydać werdykt dopiero jesienią.

Schaeuble liczy na szybką decyzję w sprawie EMS
(photo-service.europarl.europa.eu)

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble (na zdj.) wyraził nadzieję, że sąd konstytucyjny szybko orzeknie, czy prezydent RFN może podpisać ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego UE oraz funduszu EMS. Według mediów decyzja sądu może jednak zapaść dopiero jesienią.

_ - Nie wywieramy presji. Rząd przedstawił swoje argumenty (...). Odłożenie ratyfikacji EMS i traktatu fiskalnego oznaczałoby poważne zagrożenia dla rynków finansowych i stabilności strefy euro, a poza tym zwiększyłoby presję na Europejski Bank Centralny, czego nikt sobie nie życzy. I dlatego zwróciliśmy się do sądu (konstytucyjnego), by zdecydował tak szybko, jak to możliwe _ - powiedział w Schaeuble w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk.

_ - Jesteśmy w nadzwyczaj krytycznej sytuacji _ - dodał. Zdaniem niemieckiego ministra ryzyko rozlania się kryzysu na całą strefę euro jest bardzo wysokie. Istnieje niebezpieczeństwo, że nie tylko wzrośnie oprocentowanie obligacji Hiszpanii, ale też nasili się odpływ kapitału z dotkniętych kryzysem krajów. - _ To zagrożenie, którego nie można opanować i nie powinno się podejmować takiego ryzyka _ - ocenił Schaeuble.

W jego opinii zaostrzenie kryzysu w strefie euro niekorzystnie odbije się na całej gospodarce światowej. - _ Nie ponosimy odpowiedzialności tylko za siebie, za Europę, ale za całą globalną gospodarkę _ - ostrzegł.

Wczoraj niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe zaczął rozpatrywać skargi przeciwko paktowi fiskalnemu UE o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz przeciw traktatowi o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym na pomoc dla zadłużonych państw strefy euro. Skarżący twierdzą, że oba dokumenty zanadto ingerują w kompetencje parlamentu Niemiec w kwestiach budżetowych oraz obciążą Niemcy odpowiedzialnością za długi innych państw Eurolandu.

Jednak zanim trybunał zajmie się istotą skarg, których rozpatrywanie potrwa wiele miesięcy, ma orzec, czy prezydent Niemiec Joachim Gauck może podpisać ustawy o ratyfikacji obu traktatów.

Początkowo sądzono, że to wstępne orzeczenie zapadnie jeszcze przed końcem lipca, bo skargi już uniemożliwiły wejście w życie EMS zgodnie z planem 1 lipca. Ale po wtorkowej rozprawie obserwatorzy i media oceniają, iż decyzja może zapaść dopiero jesienią. Prezes trybunału Andreas Vosskuhle zwrócił bowiem uwagę, że po podpisaniu obu ustaw przez prezydenta Niemcy przejmą na siebie zobowiązania, z których nie będą mogły się wycofać, gdyby za jakiś czas trybunał orzekł ich niezgodność z konstytucją.

Niektórzy komentatorzy niemieckiej prasy oceniają jednak, że trybunał w Karlsruhe postępuje słusznie, poświęcając więcej czasu na analizę wniosków o wstrzymanie ratyfikacji EMS i paktu fiskalnego; już wczorajsza rozprawa trwała o kilka godzin dłużej niż niedawna debata Bundestagu nad obu traktatami.

_ - To, że sąd konstytucyjny daje sobie więcej czasu jest już pierwszą decyzją w tym postępowaniu: to sygnał spokoju przeciwko dyktatowi europejskiego pośpiechu i chronicznie nerwowych rynków _ - napisał dziś dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Według _ Sueddeutsche Zeitung _ w Bundestagu pośpiech _ okazał się niestety ważniejszy niż jakość _ decyzji. _ To nie jest dobry przykład dla Karlsruhe. Dlatego to dobrze, że sąd daje sobie więcej czasu - także na podjęcie wstępnej decyzji, bo ta może przesądzać o ostatecznym orzeczeniu _ - napisała _ SZ _. Gazeta dodaje, że trybunał w Karsruhe musi _ szukać środków i sposobów, jak dalej budować Europę, nie rozbijając jednocześnie elementarnych cząstek konstytucji _. _ Sukces w tej sprawie ma egzystencjalne znaczenie dla Niemiec i dla UE. Jest ważniejszy niż krótkotrwały aplauz tak zwanych rynków za szybko podjętą decyzję _ - ocenia _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy pogrążą strefę euro? Będzie wyrok Sędziowie w Karlsruhe zbadają, czy oba traktaty nie ingerują zanadto w kompetencje parlamentu Niemiec.
Ważą się losy pomocy dla państw strefy euro Niemieccy sędziowie zdecydują do końca lipca, czy prezydent Niemiec Joachim Gauck (na zdjęciu) może podpisać obie ustawy.
Bundestag zdecydował ws. paktu fiskalnego Niemiecki Bundestag zgodził się na ratyfikację paktu fiskalnego UE o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz stałego funduszu ratunkowego dla euro EMS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)