Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schaeuble ostrzega przed pośpiechem przy nadzorze bankowym

0
Podziel się:

Według Wolfganga Schaeuble'a, plany Unii Europejskiej są nierealistyczne.

Schaeuble ostrzega przed pośpiechem przy nadzorze bankowym
(Reporter Poland)

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble (na zdjęciu) ostrzegł dziś przed zbytnim pośpiechem przy wprowadzaniu europejskiego nadzoru nad bankami w UE. Sprawowana przez Europejski Bank Centralny (EBC) kontrola powinna objąć jego zdaniem tylko największe banki.

_ - Pochopnie wprowadzane pozorne rozwiązana nie przyczynią się do rozwiązania kryzysu _- powiedział Schaeuble w Bundestagu podczas debaty o ustawie budżetowej na 2013 rok.

Jego zdaniem wprowadzanie nadzoru powinno się rozpocząć od banków o kluczowym znaczeniu dla systemu finansowego strefy euro. Za nierealistyczne uznał plany tworzenia takiego nadzoru od razu dla 6000 do 8000 działających w eurolandzie instytutów finansowych. W każdym kraju trzeba wcześniej stworzyć system bezpieczeństwa depozytów oraz program restrukturyzacji banków - dodał szef niemieckiego resortu finansów.

Schaeuble podkreślił, że dopiero po ustanowieniu europejskiego nadzoru bankowego, sprawowanego przez EBC, Europejski Mechanizm Stabilizacyjny EMS będzie miał możliwość bezpośredniej pomocy poprzez dokapitalizowanie przeżywających trudności banków w strefie euro. Minister zaznaczył, że nawet wtedy niemiecki parlament będzie musiał wyrazić zgodę na taką pomoc. _ - Nic się nie zmieni w tej kwestii _ - zapewnił Schaeuble.

Komisja Europejska ma jutro przedstawić projekt wspólnego nadzoru nad bankami, który miałby stopniowo wchodzić w życie począwszy od stycznia 2013 r. i być pierwszym krokiem w kierunku tzw. unii bankowej. Niezależny nadzór ma zapobiegać w przyszłości nieodpowiedzialnym decyzjom banków, mogącym prowadzić do finansowego kryzysu.

Czytaj więcej w Money.pl
Miliarder wzywa Niemców: Wyjdźcie z euro, albo... Międzynarodowy finansista i filantrop George Soros twierdzi, że tylko tak można uratować eurozonę.
Decyzja EBC w Trybunale. Skarży polityk CSU Peter Gauweiler zaskarżył do Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego decyzję Europejskiego Banku Centralnego.
Takiego wybuchu gniewu się nie spodziewali Ponad 80 policjantów rannych. 31 osób zostało aresztowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)