Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia w Unii Europejskiej? Rozmowy coraz bliżej

0
Podziel się:

Ministrowie do spraw europejskich państw UE opowiedzieli się wczoraj za rozpoczęciem najpóźniej w styczniu 2014 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii - poinformował wicepremier Irlandii Eamon Gilmore.

Na zdj. Sztefan Fuele
Na zdj. Sztefan Fuele (ec.europa.eu)

Ministrowie do spraw europejskich państw UE opowiedzieli się wczoraj za rozpoczęciem najpóźniej w styczniu 2014 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii - poinformował wicepremier Irlandii Eamon Gilmore. * *Komisarz UE do spraw rozszerzenia Sztefan Fuele powiedział, że Komisja Europejska możliwie najszybciej przedstawi pakiet negocjacyjny do rozmów z Serbią.

Jednocześnie Rada UE zgodziła się na otwarcie negocjacji porozumienia o stowarzyszeniu i stabilizacji z Kosowem. Obie decyzje muszą jeszcze zatwierdzić przywódcy krajów Unii na szczycie w Brukseli w czwartek i piątek.

Jak podkreślił Gilmore na konferencji prasowej w Luksemburgu, zapowiedź otwarcia negocjacji z oboma państwami to wyraz uznania dla ich starań o normalizację wzajemnych relacji.

_ Mam nadzieję, że nasze dzisiejsze decyzje zachęcą oba kraje do dalszej pracy na rzecz pełnej normalizacji stosunków. Dziś wysyłamy mocny i pozytywny sygnał do obu państw, że zależy nam, by kroczyły europejską ścieżką _ - dodał wicepremier Irlandii, która pełni przewodnictwo w UE.

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele powiedział, że Komisja Europejska możliwie najszybciej przedstawi pakiet negocjacyjny do rozmów z Serbią. Z kolei mandat do negocjacji porozumienia o stowarzyszeniu i stabilizacji z Kosowem ma zostać przyjęty w piątek przez szczyt UE.

Zobacz także: Serbia w Unii Europejskiej? Zobacz materiał Euronews

_ - Belgrad i Prisztina podjęły bezprecedensowy wysiłek na rzecz normalizacji ich stosunków, co nawet przewyższyło nasze oczekiwania. Dzisiejsze decyzje są wyrazem uznania dla tych osiągnięć _ - dodał Fuele.

W kwietniu premierzy Serbii Ivica Daczić i Kosowa Hashim Thaci podpisali wynegocjowane pod auspicjami UE porozumienie o normalizacji stosunków obu państw. Kosowo, dawna serbska prowincja zamieszkana w większości przez Albańczyków, ogłosiło niepodległość w 2008 r., czego jednak Belgrad nie uznaje.

Porozumienie o normalizacji stosunków obu państw nie przewiduje formalnego uznania przez Serbię suwerenności Kosowa, ale przede wszystkim reguluje sytuację w północnej części Kosowa, zamieszkanej przez 40-tysięczną serbską mniejszość. Obie strony zobowiązały się także do nieblokowania sobie nawzajem drogi do przystąpienia każdej z nich do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Spotkanie na szczycie. Będzie pokój? Prezydenci zapewnili szefową dyplomacji o swym poparciu dla wzajemnego dialogu oraz europejskich planów obu krajów.
Premier wspiera Serbię w drodze do UE Chorwacki szef rządu Zoran Milanović stwierdził, żejej członkostwo w Unii Europejskiej leży w interesie Chorwacji.
Nawołują do rezygnacji z wejścia do Unii Kilkuset serbskich nacjonalistów podczas demonstracji żądało, by Serbia zrezygnowała z planów przystąpienia do UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)