Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski mówi, jak zażegnać kryzys w Europie

0
Podziel się:

Zdaniem szefa polskiego MSZ, Włochy są krajem bezpiecznym i nie posiadają nadmiernego zadłużenia.

Sikorski mówi, jak zażegnać kryzys w Europie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Politycy muszą przekonać inwestorów, żeby chcieli wrócić na rynki dłużne, bo to doprowadzi do ulżenia kryzysowi - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (na zdjęciu). Jutro w Brukseli odbędzie się szczyt strefy euro i Rada Europejska w sprawie kryzysu.

_ - My, politycy, musimy przekonać inwestorów, aby zechcieli wrócić na rynki dłużne i to - trzeba mieć nadzieję - doprowadzi do ulżenia kryzysowi. Ważne jest, jak przywrócić zaufanie rynków do papierów dłużnych coraz ważniejszych krajów, których wiarygodność jest zagrożona _ - powiedział wieczorem w _ Kropce nad i _ w TVN24 Sikorski.

_ - Kryzys w strefie euro jest kryzysem właściwie psychologicznym _ - powiedział Sikorski. Za przykład podał Włochy, które - według Sikorskiego - w zakresie ryzyka inwestycyjnego są krajem bezpiecznym i nie mają nadmiernego zadłużenia.

Sikorski przekonywał, że rząd prowadzi odpowiedzialną politykę finansową, dlatego w Polsce nie było kryzysu ani jednej instytucji finansowej. - _ Mamy dobry nadzór bankowy i Polska jest częścią rozwiązań, a nie częścią problemu _ - podkreślił Sikorski.

Zaznaczył, że sukcesem polskiej prezydencji jest to, że rozwiązania antykryzysowe będą zatwierdzane w grupie wszystkich 27 państw UE, a nie tylko tych należących do strefy euro. - _ To bardzo ważne dla nas, dla Wielkiej Brytanii, ale myślę też dla przyszłości UE _ - ocenił.

Pytany, czy przywódcy Niemiec i Francji podczas środowego szczytu się porozumieją się w kwestii pomocy dla Grecji, Sikorski odpowiedział: _ Generalnie kraje się reformują, dogadują, wtedy, gdy jest prawie za późno i jesteśmy właśnie w tym momencie, dlatego uważam, że trzeba być dobrej myśli _.

Jutro wieczorem w Brukseli dojdzie do drugiego, po niedzielnym, szczytu, na którym strefa euro ma uzgadniać pakiet antykryzysowy, w tym wzmocnienie funduszu ratunkowego dla strefy euro - Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), głównego instrumentu, jakim dysponuje strefa euro - tak by powstrzymać rozlewający się z Grecji na Włochy czy Hiszpanię kryzys zadłużenia.

Mowa o zwiększeniu EFSF o obecnej zdolności pożyczkowej w wysokości 440 mld euro nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro. Szczegóły techniczne dopracują później ministrowie finansów.

Szczyt strefy euro poprzedzi rozpoczynająca się o godzinie 18 Rada Europejska, czyli szczyt wszystkich 27 przywódców, bo - jak mówili premierzy Wielkiej Brytanii i Polski - kwestia rekapitalizacji banków - jeden z elementów pakietu - musi być podjęta przez całą UE.

Czytaj więcej na temat szczytu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sarkozy;alarmuje;to;bedzie;decydujace;spotkanie,28,0,939548.html) Sarkozy alarmuje. To będzie rozstrzygnięcie W najbliższych dniach rozstrzygnie się los politycznej Europy - twierdzi prezydent Francji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;szczyt;kryzysowy;ue;sygnalem;dla;euro,232,0,939496.html) Merkel: To będzie jasny sygnał. Potem decyzje Szczyt poświęcony zadłużeniu Unii Europejskiej ma przynieść poważne decyzje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)