Notowania

Sikorski: Ukraina jest na historycznym rozdrożu

Sikorski zaznaczył, że Polska zrobiła już wiele dla Ukrainy, ale są granice. Dodał, że teraz Ukraina musi wykonać swoją część zadania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Ukraina znajduje się na historycznym rozdrożu; jeśli do końca wakacji nie spełni warunków, to UE nie podpisze z nią w listopadzie umowy stowarzyszeniowej - mówił w poniedziałek szef dyplomacji Radosław Sikorski w think tanku Atlantic Council w Waszyngtonie.

Sikorski podkreślił, że jest to historyczny moment dla Ukrainy, ponieważ obecnie decyduje się, czy Unia Europejska podpisze z nią umowę stowarzyszeniową. _ To porozumienie jest gotowe, ale Ukraina musi spełnić warunki _ - powiedział, podkreślając, że _ Unia Europejska stowarzysza się tylko z demokracjami _.

Wskazał na konieczność zapewnienia przez władze w Kijowie rządów prawa i zaprzestania selektywnego stosowania wymiaru sprawiedliwości.

Sikorski zaznaczył, że Polska zrobiła już wiele dla Ukrainy, _ ale są granice _. Dodał, że teraz Ukraina musi wykonać swoją część zadania.

Według ministra, jeśli Ukraina nie spełni oczekiwań strony unijnej _ do końca wakacji _, to będzie za późno, by na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Wyjaśnił, że unijne procedury zajmują dużo czasu i jeśli Ukraina dokona postępu w ostatniej chwili, tuż przed szczytem, to unijne instytucje nie zdążą dokonać oceny.

Zapytany przez ekspertów think tanku o stosunki z Rosją, oświadczył, że Polska chciałaby, by były _ pragmatyczne _, co nie zawsze się udaje.

Wśród pozytywnych aspektów wymienił m.in. współpracę historyków, a także sierpniową historyczną wizytę patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I w Polsce oraz obecność Władimira Putina na rocznicowych obchodach w Katyniu tuż przed katastrofą smoleńską.

_ Doceniamy to _ - powiedział, zapewniając, że Polska wspiera unijne ułatwienia wizowe dla Rosjan, jeśli tylko Moskwa spełni techniczne warunki.

Podkreślił, że negatywne jest to, że wrak tupolewa, który uległ katastrofie w Smoleńsku, wciąż nie został oddany Polsce. Podsumowując stosunki polsko-rosyjskie, zauważył jednak, że w przeszłości _ było gorzej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: W tym roku można przypieczętować bliskie relacje Ukrainy z UE Sikorski i Kożara przewodniczyli w Warszawie V naradzie kierownictw Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy.
Ukraina coraz bliżej wejścia do Unii Chodzi o to, by UE była technicznie gotowa do ewentualnego podpisania umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą
Dziś spotkanie szefów dyplomacji. Chcą... Perspektywa podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską będzie głównym tematem dzisiejszego spotkania w Warszawie.
Tagi: kryzys na ukrainie, radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz