Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Sikorski: Ukraina jest na historycznym rozdrożu

0
Podziel się:

Sikorski zaznaczył, że Polska zrobiła już wiele dla Ukrainy, ale są granice. Dodał, że teraz Ukraina musi wykonać swoją część zadania.

Sikorski: Ukraina jest na historycznym rozdrożu
(kprm.gov.pl)

Ukraina znajduje się na historycznym rozdrożu; jeśli do końca wakacji nie spełni warunków, to UE nie podpisze z nią w listopadzie umowy stowarzyszeniowej - mówił w poniedziałek szef dyplomacji Radosław Sikorski w think tanku Atlantic Council w Waszyngtonie.

Sikorski podkreślił, że jest to historyczny moment dla Ukrainy, ponieważ obecnie decyduje się, czy Unia Europejska podpisze z nią umowę stowarzyszeniową. _ To porozumienie jest gotowe, ale Ukraina musi spełnić warunki _ - powiedział, podkreślając, że _ Unia Europejska stowarzysza się tylko z demokracjami _.

Wskazał na konieczność zapewnienia przez władze w Kijowie rządów prawa i zaprzestania selektywnego stosowania wymiaru sprawiedliwości.

Sikorski zaznaczył, że Polska zrobiła już wiele dla Ukrainy, _ ale są granice _. Dodał, że teraz Ukraina musi wykonać swoją część zadania.

Według ministra, jeśli Ukraina nie spełni oczekiwań strony unijnej _ do końca wakacji _, to będzie za późno, by na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Wyjaśnił, że unijne procedury zajmują dużo czasu i jeśli Ukraina dokona postępu w ostatniej chwili, tuż przed szczytem, to unijne instytucje nie zdążą dokonać oceny.

Zapytany przez ekspertów think tanku o stosunki z Rosją, oświadczył, że Polska chciałaby, by były _ pragmatyczne _, co nie zawsze się udaje.

Wśród pozytywnych aspektów wymienił m.in. współpracę historyków, a także sierpniową historyczną wizytę patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I w Polsce oraz obecność Władimira Putina na rocznicowych obchodach w Katyniu tuż przed katastrofą smoleńską.

_ Doceniamy to _ - powiedział, zapewniając, że Polska wspiera unijne ułatwienia wizowe dla Rosjan, jeśli tylko Moskwa spełni techniczne warunki.

Podkreślił, że negatywne jest to, że wrak tupolewa, który uległ katastrofie w Smoleńsku, wciąż nie został oddany Polsce. Podsumowując stosunki polsko-rosyjskie, zauważył jednak, że w przeszłości _ było gorzej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: W tym roku można przypieczętować bliskie relacje Ukrainy z UE Sikorski i Kożara przewodniczyli w Warszawie V naradzie kierownictw Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy.
Ukraina coraz bliżej wejścia do Unii Chodzi o to, by UE była technicznie gotowa do ewentualnego podpisania umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą
Dziś spotkanie szefów dyplomacji. Chcą... Perspektywa podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską będzie głównym tematem dzisiejszego spotkania w Warszawie.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)