Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski: W tej kadencji będziemy gotowi do przyjęcia euro

0
Podziel się

Szef MSZ twierdzi, że za cztery lata będziemy gotowi do przyjęcia unijnej waluty.

Sikorski: W tej kadencji będziemy gotowi do przyjęcia euro
(Xinhua News/East News)
bDYcxNWZ

Szef MSZ Radosław Sikorski zadeklarował, że w tej kadencji Polska będzie gotowa do wstąpienia do strefy euro, ale - jak podkreślił - przyjmiemy unijną walutę, _ jeśli do tego czasu strefa euro się zreformuje i będzie to wejście dla nas korzystne _.

- _ Tu właśnie nawołujemy Niemcy, żeby wzięły odpowiedzialność i strefę euro uratowały _ - powiedział minister w radiu TOK FM. Jak zaznaczył, chodzi o _ przewodnictwo Niemiec w reformach i ratowaniu strefy euro _. - _ Bez nich nie da się uratować strefy euro, a sytuacja strefy euro jest dramatycznie poważna _ - podkreślił.

- _ Będziemy gotowi za cztery lata (do wstąpienia do strefy euro). To co nakreślił premier w expose: od przyszłego roku deficyt poniżej 3 proc., spadający dług, w ciągu tej kadencji Sejmu wypełnimy kryteria i tak jak mówił premier i minister finansów wejdziemy, jeśli do tego czasu strefa euro się zreformuje i będzie to wejście dla nas korzystne _ - mówił szef polskiej dyplomacji.

bDYcxNXb

Pytany o najbliższą przyszłość Unii i zbliżające się posiedzenie Rady Europejskiej, Sikorski powiedział: _ to będzie najważniejsza Rada Europejska od lat i to że kryzys przypadł na naszą prezydencję, to także nasza wielka odpowiedzialność i wielka rola Donalda Tuska w rozwiązaniu kryzysu _. - _ Spodziewajmy się ważnych oświadczeń przywódców europejskich w najbliższych dniach _ - dodał.

Sikorski zaznaczył, że obecnie _ toczy się wielka gra, czy Polska znajdzie się w grupie państw współdecydujących o przyszłości Unii _. - _ Naszym zdaniem Polska powinna być w grupie państw mających silny głos w sprawach stabilności i przyszłości eurostrefy i całej Unii _ - podkreślił.

Czytaj w Money.pl

bDYcxNXh

- _ Unia będzie się za chwilę ściślej integrować gospodarczo, przynajmniej niektóre kraje, pytanie gdzie ma w tym być Polska? _ - pytał szef MSZ. - _ To co mnie dziwi i jest największym niebezpieczeństwem dla Polski, to jest renacjonalizacja polityk gospodarczych a co za tym idzie w dalszej perspektywie w ogóle polityk krajów _ - mówił.

- _ To jest to o czym opozycja marzy, a ja mówię, że Polska powinna należeć do grupy krajów najpoważniejszych w Unii i współdecydujących, a nie trafić na peryferia _ - zaznaczył Sikorski.

- _ Jeśli dobrze rozegramy ta stawkę, to mamy szansę wejść do pierwszej ligi europejskiej. Należy skorzystać z szansy wejścia do kręgu decydentów _ - podkreślił Sikorski.

Sikorski pytany o słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który sugerował, że poniedziałkowe wystąpienie szefa polskiej dyplomacji w Berlinie powinno być wcześniej przedyskutowane w kraju, powiedział, że _ politykę zagraniczną formułuje rząd, to było zresztą autorskie przemówienie na forum think-tanku _. Jednocześnie podziękował premierowi Donaldowi Tuskowi za czwartkowe wsparcie.

bDYcxNXi

Sikorski pytany o zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że 13 grudnia (w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego) odbędzie się marsz niepodległości jako sprzeciw wobec tego, co mówił szef MSZ w Berlinie, powiedział, że _ nie uważa się za autora stanu wojennego _.

- _ Taka histeria nie pomaga. To jest taki moment, w którym spodziewałbym się po opozycji solidarności z rządem, który walczy w Europie o bardzo wysoka stawkę, a jedyne co widzę, to rywalizacja w radykalizmie pomiędzy frakcją bolszewików i mienszewików w PiS-ie _ - powiedział Sikorski.

Szef MSZ odniósł się także do piątkowych doniesień _ Naszego Dziennika _, który napisał, że minister spraw zagranicznych dostał zakaz publicznych wypowiedzi po swoim poniedziałkowym wystąpieniu w Berlinie na temat Unii Europejskiej. Według gazety, premier Tusk miał też zabronić szefowi MSZ brnięcia w polemikę z oponentami. - _ Gdybym był zakneblowany, to bym tutaj nie był, a jestem _ - skomentował w TOK FM Sikorski.

Więcej o wystąpieniach szefa MSZ czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;karci;sikorskiego;za;niemcy,181,0,978869.html) Komorowski karci Sikorskiego za Niemcy Prezydent przyznał, że potrzebna jest debata na temat przyszłości Europy. Wytknął jednak, co minister zrobił nie tak jak trzeba.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t129102.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/tusk;musial;wiedziec;o;tym;co;powie;sikorski,149,0,979093.html) Tusk musiał wiedzieć o tym, co powie Sikorski Dariusz Rosati ocenia ostre przemówienie szefa MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t18675.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/oni;sa;zachwyceni;slowami;sikorskiego,167,0,978855.html) Oni są zachwyceni słowami Sikorskiego To wielkie europejskie przemówienie - tak niemiecka prasa komentuje wystąpienie szefa polskiego MSZ.
bDYcxNXC
wiadomości
waluty
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)