Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Zazdrościmy Łotwie spełnienia kryteriów wejścia do eurolandu

0
Podziel się:

Polska z zazdrością patrzy na Łotwę, która wypełniła kryteria ekonomiczne wejścia do strefy euro - powiedział w Rydze szef MSZ.

Sikorski: Zazdrościmy Łotwie spełnienia kryteriów wejścia do eurolandu
(Xinhua News/East News)

Polska z zazdrością patrzy na Łotwę, która wypełniła kryteria ekonomiczne wejścia do strefy euro - powiedział dziś w Rydze szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślił, że Polska trzyma kciuki za sukces Łotwy, bo zwiększy on szanse na nasz własny.

Szef polskiej dyplomacji przebywa na Łotwie z jednodniową wizytą oficjalną. - _ Trzymamy za was kciuki, popieramy i liczymy, że wam się uda, bo wtedy nasze szanse na sukces też znacząco wzrosną _ - powiedział Sikorski na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim łotewskim odpowiednikiem Edgarsem Rinkeviczsem.

_ - Z pewną zazdrością patrzę na to, że Łotwa już wypełniła kryteria ekonomiczne wejścia do strefy euro i rozpoczęła proces wchodzenia do niej. Z przyczyn politycznych chciałbym, aby Polska mogła to osiągnąć jak najszybciej _ - zaznaczył Sikorski.

Jak dodał, Polska, tak jak Łotwa, chce być wśród decydentów w UE, w najściślejszym kręgu integracji. - _ Obawiamy się, że ten budżet europejski (na lata 2014-2020) może być ostatnim budżetem całej Unii, że kolejny budżet jako duży budżet może być już budżetem strefy euro, a chcielibyśmy mieć wpływ na jego kształt _ - oświadczył szef MSZ.

Powiedział, że Polska nie jest jeszcze gotowa do wejścia do eurolandu. _ - Musimy zmienić konstytucję i wypełnić kryteria członkowskie, ale to, jak wy wejdziecie do strefy euro, będzie dla nas bardzo ważnym wskaźnikiem i bardzo ważnym argumentem w naszej debacie publicznej _ - oświadczył Sikorski.

Podkreślił, że Łotwa chce wprowadzić wspólną walutę od 2014 r. Przypomniał, że pod koniec stycznia łotewscy parlamentarzyści przyjęli pakiet ustaw dotyczących wprowadzenia w kraju euro. Pozwoli on Rydze na ubieganie się w Komisji Europejskiej o ocenę stanu jej przygotowań do euro i uruchomi proces wejścia do eurostrefy.

Następny etap to rekomendacja udzielona przez KE oraz rekomendacja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i wreszcie - w czerwcu 2013 roku - decyzja przywódców krajów UE.

Szef polskiego MSZ podkreślił też, że Polska i Łotwa mają podobne poglądy na kluczowe kwestie polityki europejskiej i euroatlantyckiej. _ - Blisko współpracowaliśmy w kwestii budżetu UE i wiemy, że to budżet kryzysowy, ale uważamy, że to bardzo dobrze, że UE budżet wreszcie ma, bo to kotwica stabilności w czasie kryzysu _.

_ - Z uwagą, szacunkiem i podziwem śledziliśmy to, jak Łotwa radziła sobie z bardzo ciężkim kryzysem. Pokazaliście, że można się zreformować bez szukania winnych na zewnątrz i bez konfliktu społecznego, z którym mamy do czynienia w niektórych innych krajach europejskich _ - powiedział Sikorski.

Jak dodał, zawsze stara się w rozmowach o kryzysie stawiać Łotwę za wzór kraju, który potrafił podjąć odpowiedzialne decyzje, wytłumaczyć je swojemu społeczeństwu i uzyskać akceptację wyborczą.

Przed spotkaniem z Rinkeviczsem Sikorski rozmawiał także z przewodniczącą łotewskiego parlamentu Solvitą Aboltiną. Podczas pobytu w Rydze szef polskiej dyplomacji spotka się też z premierem Łotwy Valdisem Dombrovskisem. Sikorski złożył też kwiaty pod Pomnikiem Wolności oraz zwiedził Muzeum Okupacji Łotwy 1940-1991.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: musimy zmienić konstytucję Kryzys w strefie euro oraz przyszłość UE to tematy pierwszego panelu podczas konferencji w stolicy Bawarii.
Oszczędzali lata by wejść do Eurolandu. Teraz... Premier kraju liczy na przyjęcie wspólnej waluty w styczniu 2014 roku, ale będzie to jeszcze wymagało ciężkiej pracy.
Zaskakująco dobre dane ze strefy euro Analitycy spodziewali się mniejszego wzrostu i większych spadków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)