Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Silna giełda powinna pomóc Warszawie

0
Podziel się

- Chcemy wspierać budowanie nie tylko wizerunku, ale realnej siły Warszawy jako centrum kapitałowego - zapowiada prezes GPW.

Silna giełda powinna pomóc Warszawie
(GPW)
bDBrRjxh

Budowa centrum finansowego i silnej giełdy powinna przełożyć się na rozwój Warszawy i stworzenie nowych miejsc pracy - wskazywali uczestnicy dzisiejszej debaty _ Giełda kapitałem Warszawy _ zorganizowanej, przy współudziale PAP Biznes, podczas Dnia Otwartego GPW.

Na zdjęciu Adam Maciejewski, prezes GPW

Projekt _ Kapitalna Warszawa _ skierowany do mieszkańców stolicy powinien doprowadzić nie tylko do zwiększenia zainteresowania rynkiem kapitałowym, ale też do większego zaufania do instytucji rynku kapitałowego i gospodarki. Jego celem jest stworzenie znaczącego centrum finansowego w Warszawie.

bDBrRjxj

_ - Chcemy, by idea budowy centrum finansowego w Warszawie nie była tylko ideą rynku kapitałowego, tych kilku tysięcy osób, które się tym zajmują. Chcemy wspierać budowanie nie tylko wizerunku, ale realnej siły Warszawy jako centrum kapitałowego _ - powiedział Adam Maciejewski, prezes GPW.

Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy, mówił, że takim niekwestionowanym centrum finansowym jest Londyn. _ - W Azji to Singapur, w Ameryce Łacińskiej nie ma takiego centrum, jest kilka konkurujących ze sobą rynków. Pytanie, czy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej takie centrum powstanie, czy jest na to miejsce _ - powiedział.

_ - Jesteśmy największą giełdą, większą od grupy wiedeńskiej, czyli od Wiednia, Budapesztu, Pragi i Ljubljany - razem wziętych. To sukces, o którym nawet nie marzyłem, zakładając giełdę. Zadaniem bardzo trudnym jest przejść z pozycji największej giełdy do pozycji centrum finansowego, które koncentruje aktywność. Myślę, że projekt "Kapitalna Warszawa" służy temu celowi _ - dodał.

Igor Chalupec, prezes Ruchu i współtwórca strategii dla rynku kapitałowego Agenda Warsaw City 2010, wskazał, że na silnej giełdzie skorzysta miasto i jego mieszkańcy. - _ Nie będzie sukcesu giełdy bez miasta, które się będzie rozwijać i nie będzie miasta Warszawy bez silnego rynku kapitałowego _ - powiedział Chalupec.

bDBrRjxp

Rozłucki, pierwszy prezes warszawskiej GPW, podkreślił rolę giełdy bliskiej ludziom. _ - Moim celem od początku było, by giełda była otwarta i by papiery wartościowe trafiły pod strzechy. To się udało _ - powiedział.

Uczestnicy byli zgodni, że najważniejszą wartością Warszawy jest kapitał ludzki, a budowa centrum finansowego może dać nowe miejsca pracy. _ - Priorytetem jest stworzenie bardzo silnej branży finansowej, wykreowanie wielu miejsc pracy. To przełoży się później na możliwość rozwoju biznesu _ - powiedział prezes Maciejewski.

_ - Polska jest jednym z największych centrów outsourcingu. Mamy pomysł, by stworzyć takie centrum w zakresie obsługi międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. To może wykreować kilkadziesiąt tysięcy, nawet 100 tysięcy miejsc pracy _ - dodał.

Zbigniew Jakubas, przewodniczący rady nadzorczej Mennicy Polskiej, szacuje, że z rynkiem kapitałowym związanych jest 5-6 tys. osób.

bDBrRjxq

_ - Jeśli podwoimy obroty czy kapitalizację naszego rynku kapitałowego, co jest możliwe w ciągu 7-8 lat, to może przybyć 3 tys. nowych miejsc pracy _ - powiedział.

Zdaniem uczestników debaty, inwestorów przyciągnąć na rynek mogą ciekawe, dynamicznie rozwijające się spółki. Igor Chalupec zauważył, że z grupy 500 największych spółek w Polsce tylko ponad 100 jest notowanych na warszawskiej giełdzie.

_ - Największym magnesem są dynamiczne spółki, to sól giełdy. Jeśli będą atrakcyjne, dynamiczne spółki, to inwestorzy przyjdą _ - powiedział Rozłucki.

_ - Inwestorzy zagraniczni są przyzwyczajeni do szukania okazji, oni sobie poradzą. Ważniejsi są inwestorzy krajowi. Teraz udział inwestorów indywidualnych w obrotach to jedynie 18 proc. _ - dodał Chalupec.

bDBrRjxr

Adam Maciejewski zauważył, że na giełdzie bezpośrednio inwestowanych jest tylko ok. 3 proc. oszczędności Polaków.

Jakubas wskazał, że jednym z rozwiązań mogłoby być obniżenie na 10 lat podatku od zysków kapitałowych do 10 proc., co powinno przyciągnąć kapitał na giełdę.

_ - Nie chcemy, by giełda była uważana za kasyno czy ruletkę. Inwestorzy muszą podejmować decyzje świadomie, a do tego potrzebna jest wiedza. Ludzie związani z rynkiem kapitałowym tę wiedzę powinni dać _ - powiedział.

Giełda Papierów Wartościowych zorganizowała dziś dzień otwarty, skierowany do inwestorów i ich rodzin.

bDBrRjxs

W programie Dnia Otwartego znalazły się m.in debata nt. Warszawy jako centrum kapitałowego, dyskusja o inwestowaniu dla początkujących i zaawansowanych inwestorów giełdowych, oraz program dla dzieci, przybliżający zasady funkcjonowania rynku kapitałowego.

Czytaj więcej w Money.pl

bDBrRjxK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)