Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Silvio Berlusconi chce odzyskać władzę?

0
Podziel się:

Wyprowadzając pięciu ministrów z aktualnego rządu, spowodował poważny kryzys. Teraz domaga się jak najszybszego rozpisania wyborów. Co knuje przywódca włoskiej centroprawicy?

Silvio Berlusconi chce odzyskać władzę?
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi, który wycofał pięciu ministrów z rządu premiera Enrico Letty, wywołując w ten sposób poważny kryzys polityczny, opowiedział się za jak najszybszym rozpisaniem przedterminowych wyborów.

_ - Wszystkie sondaże wskazują, że wygramy wybory _ - oświadczył przywódca partii Lud Wolności w telefonicznym przesłaniu do swych zwolenników zebranych na wiecu w Neapolu.

Berlusconi, który skończył dziś 77 lat, tłumacząc powody wyjścia z rządu pięciu ministrów należących do Ludu Wolności, wyjaśnił, że centroprawica nie można popierać gabinetu, podnoszącego podatki. Tak odniósł się do podniesienia podatku VAT z 21 do 22 procent począwszy od 1 października. Pogrążony w głębokich sporach rząd centrolewicy i centroprawicy nie zdołał zapobiec podniesieniu podatku, które już wcześniej odkładano.

Gabinetowi Letty Berlusconi zarzucił, że zamiast pracować odkładał wszystkie kluczowe decyzje w sprawie podatków na później. - _ To rząd pochylony w geście szacunku wobec dyktatu biurokratów z Unii Europejskiej _ - oświadczył przywódca centroprawicy.

Jednak w centrolewicowej Partii Demokratycznej, macierzystym ugrupowaniu premiera Letty dominuje przekonanie, że Berlusconi wywołał poważny kryzys rządowy, by nie dopuścić do podjęcia decyzji o wygaśnięciu jego mandatu senatora w rezultacie prawomocnego wyroku czterech lat więzienia, jaki otrzymał za oszustwa podatkowe. Senacka komisja do spraw wyborów ma zebrać się 4 października, by dyskutować nad tą sprawą.

Lider Partii Demokratycznej Guglielmo Epifani wyraził opinię, że były trzykrotny premier Włoch domaga się przedterminowych wyborów, by uniknąć usunięcia z Senatu. _ - Tylko w ten sposób można wytłumaczyć to przyspieszenie _ - oświadczył Epifani. Przywódca zasiadającego w parlamencie Ruchu Pięciu Gwiazd Beppe Grillo powiedział zaś, że to nie rząd, ale naród włoski pogrążony jest w kryzysie. _ - Włosi z trudem rozumieją, co się dzieje _ - ocenił.

Frakcja socjalistów w Parlamencie Europejskim ostro skrytykowała ruch Berlusconiego i zarzuciła mu brak odpowiedzialności, w rezultacie czego ich zdaniem skazuje on Włochy na niestabilność i niepewność._ - Po nim choćby potop _ - tak postępowanie Berlusconiego ocenił komentator dziennika _ Corriere della Sera _. Wyraził opinię, że mimo tych działań były premier nie zdoła się uchronić przed politycznymi konsekwencjami sądowego wyroku.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Włoch ostro o Berlusconim Premier Letta napisał: _ Berlusconi chcąc wytłumaczyć dzisiejszy szalony i nieodpowiedzialny gest, którego celem jest wyłącznie zatuszowanie jego osobistych spraw. _
Pięciu ministrów podało się do dymisji Nad Berlusconim wisi widmo utraty mandatu senatora. W środę były premier zażądał od swoich parlamentarzystów podania się do dymisji, gdyby rzeczywiście doszło do wykluczenia go z izby wyższej.
Włosi: Przyszłość UE zależy od Niemiec Corriere della Sera ocenia, że skala wyborczego zwycięstwa CDU/CSU robi wrażenie i jest dowodem ogromnego zaufania do Merkel, która nie ma rywali w swym kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)