Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słowacja powiedziała "tak" dla funduszu stablizacji

0
Podziel się:

Zagrożone państwa strefy euro mogą odetchnąć z ulgą. Nasi sąsiedzi opowiedzieli się za rozszerzeniem funduszu pomocowego.

Słowacja powiedziała "tak" dla funduszu stablizacji
(iandanielbrown/CC/Flickr)

Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej dostał poparcie ostatniego kraju. Jeszcze we wtorek, sytuacja ta przyczyniła się do dymisji rządu w Słowacji, ponieważ głosowanie było jednocześnie wotum zaufania dla rządu.

Tym razem jednak Słowacy zdecydowali się poprzeć projekt powiększenia funduszu stworzonego do zapewnienia stabilizacji finansowej w strefie euro. Indeksy giełdowe zareagowały na tą wiadomość dosyć dobrze niwelując część strat z ostatnich godzin handlu.

Słowacja jest jedynym krajem strefy euro, który nie zaaprobował dotychczas reformy EFSF polegający na zwiększeniu jego uprawnień i środków finansowych pozostających w jego dyspozycji. Do wejścia w życie reformy potrzebna jest jednomyślność. Wszystkie pozostałe 16 krajów strefy euro poparło już plan zwiększenia uprawnień EFSF.

Fundusz jest jednym z głównych instrumentów walki z ogarniającym Europę kryzysem finansowym. Na poprzednim głosowaniu, po 10-godzinnej debacie w Radzie Narodowej (parlamencie) propozycja rządu została odrzucona 21 głosami. Jedna z partii wchodzących w skład koalicji - Wolność i Solidarność (SaS) zagłosowała, mimo apeli pani premier, przeciwko propozycji rządu.

Czytaj o decyzji Słowacji ws. EFSF w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t160941.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/parlament;w;slowacji;odrzucil;zwiekszenie;udzialu;w;efsf,22,0,934422.html) Przeciwni ratowaniu Eurolandu. Rząd upadł Było to równoznaczne z upadkiem rządu premier Ivety Radiczovej ponieważ do projektu dołączony był wniosek o wotum zaufania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t85981.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/slowacki;polityk;nie;chce;funduszu;ratunkowego;euro;to;droga;do;piekla,84,0,905044.html) "Fundusz ratowania euro to droga do piekła" Przewodniczący słowackiego parlamentu (Rady Narodowej) Richard Sulik, przywódca partii Wolność i Solidarność (SaS), jest przekonany, że uda mu się zebrać wystarczające poparcie, aby zablokować plan zwiększenia prerogatyw funduszu ratunkowego eurostrefy (EFSF).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t160963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/to;jeszcze;nie;koniec;efsf;slowacy;znow;beda;glosowac,50,0,934706.html) Słowacy pogrzebią strefę euro? Nie chcą płacić W Bratysławie trwają rozmowy ostatniej szansy w sprawie funduszu dla bankrutów.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)