Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Służby wywiadowcze UE byłby przeciwwagą dla NSA

0
Podziel się

Zdaniem wiceprzewodniczącej KE i unijnej komisarz sprawiedliwości Viviane Reding byłyby one przeciwwagą dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Służby wywiadowcze UE byłby przeciwwagą dla NSA
(Bartłomiej Dwornik)
bEqEywjp

Wiceprzewodnicząca KE i unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla EFE, że UE powinna stworzyć własne służby wywiadowcze, które byłyby przeciwwagą dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

- _ Europejskie służby wywiadowcze, które powinny powstać do 2020 roku, pozwoliłyby Unii Europejskiej mówić jednym głosem i byłyby przeciwwagą dla NSA _- powiedziała Reding.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała też do szybkiego przyjęcia przez USA ustaw federalnych dotyczących ochrony prywatności obywateli. - _ Niedawne wydarzenia zaniepokoiły europejskich obywateli oraz zepsuły relacje ze Stanami Zjednoczonymi _ - dodała Reding, odnosząc się do napięć między europejskimi stolicami a Waszyngtonem w związku z domniemanym inwigilowaniem europejskich polityków przez NSA oraz szeroko zakrojonej kampanii podsłuchów elektronicznych prowadzonych przez tę agencję, którą ujawnił były pracownik NSA Edward Snowden.

bEqEywjr

- _ Pora zacząć negocjowanie porozumienia o współpracy służby wywiadowczych europejskich partnerów _ - apeluje Reding.

Unijna komisarz sprawiedliwości domaga się też modyfikowania przepisów dotyczących ochrony prywatności, by były one adekwatne w erze internetu i sieci społecznościowych, zwłaszcza że obecne regulacje powstały w 1995 roku, gdy internet nie był jeszcze tak ważnym środkiem masowej komunikacji - pisze EFE.

Przed tygodniem, podczas pobytu w Waszyngtonie, Reding wezwała USA do pilnego działania, by odbudować zaufanie nadszarpnięte rewelacjami o inwigilowaniu Europejczyków przez amerykański wywiad. _ Przyjaciele i partnerzy się nie szpiegują _ - powiedziała.

_ - Nasi (amerykańscy) partnerzy muszą podjąć zdecydowane działania, by przywrócić zaufanie. To sprawa pilna i kluczowa _ - powiedziała Reding w Waszyngtonie, występując w debacie zorganizowanej we wtorek przez Peterson Institute i SAIS (School of Advanced International Studies).

bEqEywjx

Czytaj więcej w Money.pl

bEqEywjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)