Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaże przedwyborcze w Grecji. Przewaga Nowej Demokracji

0
Podziel się:

Nowa Demokracja, która popiera wynegocjowane z UE oszczędności w zamian za pomoc finansową dla Grecji, wyprzedziła lewicową koalicję SYRIZA.

Sondaże przedwyborcze w Grecji. Przewaga Nowej Demokracji
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bFdXXWet

Konserwatywna partia Nowa Demokracja, która popiera wynegocjowane z UE oszczędności w zamian za pomoc finansową dla Grecji, wyprzedziła lewicową koalicję SYRIZA, sprzeciwiającą się programowi - wynika z czterech sondaży przedwyborczych.

Zgodnie z tymi badaniami na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi Nowa Demokracja ma nad lewicową koalicją przewagę od 0,5 do 5,7 punktu procentowego. Nowe wybory, które odbędą się 17 czerwca, są uważane za decydujące dla dalszego członkostwa Grecji w strefie euro.

Jeśli takie poparcie się utrzyma, Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK, czyli partie, które opowiadają się za oszczędnościami i międzynarodowym pakietem ratunkowym dla Grecji, wspólnie miałyby w 300-osobowym parlamencie przewagę od 11 do 16 mandatów.

bFdXXWev

SYRIZA, która w wyborach z 6 maja zajęła drugie miejsce za konserwatystami, chce zniesienia narzuconych Atenom przez Brukselę i MFW restrykcji budżetowych przy jednoczesnym utrzymaniu Grecji w strefie euro.

Grecja musi przeprowadzić nowe wybory, ponieważ w wyniku majowego głosowania parlament został podzielony między siły popierające warunki uzyskania od UE i MFW pomocy finansowej i sprzeciwiające się im. Dwie partie, które w ostatnich dziesięcioleciach zdominowały grecką scenę polityczną - Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK - nie zdołały uzyskać wystarczającej większości.

Według greckiego ustawodawstwa partia, która zajmie pierwsze miejsce w wyborach, uzyskuje dodatkowo 50 mandatów w parlamencie. Oznacza to, że nawet niewielka przewaga może okazać się kluczowa.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji w Money.pl
Czym grozi wyjście Grecji z Eurolandu? Minister finansów Francji zdradza, dlaczego należy uniknąć rozpadu strefy euro.
Nie wyciągną ręki do Grecji. "To wykluczone" - _ Grecy muszą być w pełni poinformowani o konsekwencjach swego wyboru _- powiedział Barroso.
Grecy trzęsą walutami. Zobacz, ile zapłacisz Sprawdź, jaki będzie kurs złotego w najbliższych tygodniach i o ile skoczy rata twojego kredytu.
bFdXXWeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)