Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprawa adwokata Tymoszenko szkodzi Ukrainie

Prezydent przyznał, że odebranie mandatu poselskiego Serhijowi Własence, zaszkodziło integracji europejskiej Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Odebranie mandatu poselskiego adwokatowi Julii Tymoszenko Serhijowi Własence zaszkodziło integracji europejskiej Ukrainy - oświadczył prezydent Wiktor Janukowycz podejmując w Kijowie prezydenta Łotwy Andrisa Berzinsa.

Janukowycz zadeklarował jednocześnie, że jego kraj _ z przekonaniem kroczy drogą _ zbliżenia z UE oraz liczy na podpisanie w tym roku umowy stowarzyszeniowej, która przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu Ukraina-UE.

Własenko _ łączył pracę w parlamencie z zawodem adwokata. W żadnym państwie Europy nie można tego robić, dlatego sąd podjął tę decyzję zgodnie z prawem. Jak to wpływa na stosunki z UE? Bez wątpienia negatywnie _ - oświadczył prezydent.

Własenko, deputowany opozycyjnej partii Batkiwszczyna i człowiek, który ma nieograniczony dostęp do znajdującej się w więzieniu Tymoszenko, stracił mandat poselski w ubiegłym tygodniu. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że łączenie obowiązków parlamentarzysty z zawodem adwokata jest sprzeczne z prawem.

Problem ten omawiany był w środę w Parlamencie Europejskim. Komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele ocenił, iż choć z Kijowa płyną zachęcające sygnały w sprawie przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej, to sytuacja na Ukrainie _ nadal jest trudna _. W tym kontekście wymienił także kwestię Własenki.

Unia Europejska oczekuje, że przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą władze w Kijowie rozwiążą problem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych, naprawią niedociągnięcia, jakie pojawiły się przy organizacji zeszłorocznych wyborów parlamentarnych, zreformują wymiar sprawiedliwości oraz wdrożą reformy uzgodnione w planie stowarzyszenia.

Jeśli Ukraina spełni te warunki, umowa może zostać podpisana na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina w unii europejskiej, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz