Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopa bezrobocia w eurolandzie wyniosła 12 procent

0
Podziel się:

W Austrii bezrobocie wynosi 4,8 proc. Rekord padł w Hiszpanii.

Stopa bezrobocia w eurolandzie wyniosła 12 procent
(PAP/EPA)
bESSICJN

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym - po uwzględnieniu czynników sezonowych - wyniosła 12 procent, wobec takiego samego poziomu miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 12,0 proc. wobec 11,9 proc. poprzednio, przed korektą. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,9 proc. wobec 10,8 proc. poprzednio.

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem, stopa bezrobocia wzrosła w 19 krajach Wspólnoty, zaś spadła tylko w ośmiu. Najwyższy wzrost odnotowały Grecja, Cypr i Portugalia. Z kolei bezrobocie najbardziej spadło na Litwie, Estonii i w Irlandii, wynika z danych Eurostatu.

bESSICJP

źródło: Eurostat

Najwyższa była w Hiszpanii: 26,3 proc., najniższa w Austrii: 4,8 proc. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 10,6 proc. wobec 10,6 proc. w styczniu - podał Eurostat. Według metodologii GUS stopa bezrobocia w lutym wyniosła 14,4 proc.

źródło: Eurostat

Dla porównania, ten wskaźnik w Stanach Zjednoczonych wynosi obecnie 7,7 proc., z kolei w Japonii 4,2 proc., wynika z najnowszych badań.

bESSICJV

Tragiczna jest zwłaszcza sytuacja młodych. W porównaniu z lutym 2012 roku, stopa liczba bezrobotnych poniżej 25 lat wzrosła o 196 tysięcy w krajach Wspólnoty i o 188 tysięcy w strefie euro.

Czytaj więcej o sytuacji w strefie euro w Money.pl
Czy grozi nam to, co dzieje się na Cyprze? _ Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych _. Jest jednak jedno _ ale _.
Trwa medialna burza wokół wejścia Polski do strefy euro Piszą dziś o nas najważniejsze finansowe dzienniki. Kto ma rację?
Cypr o strefie euro. Jednak wyjdą ze wspólnoty? Prezydent Cypru skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie irracjonalnych żądań.
bESSICKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)