Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopa bezrobocia w eurolandzie wyższa niż w Polsce

0
Podziel się:

Analitycy spodziewali się, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 11,7 procent, ale trochę spadła.

Stopa bezrobocia w eurolandzie wyższa niż w Polsce
(Andrzej Wawok/Reporter)

Stopa bezrobocia w strefie euro w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,6 proc. wobec 11,6 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Analitycy spodziewali się, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 11,7 proc., przed korektą.

Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,3 proc. wobec 10,4 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii - 25,1 proc., a najniższa w Austrii - 4,7 proc.

_ - Choć poziom bezrobocia w Europie nadal powoli spada, to jednak najnowsze analizy kwartalne Komisji pokazują, że w perspektywie długoterminowej stopa bezrobocia wciąż rośnie, a sytuacja gospodarstw domowych o małych dochodach wcale nie jest lepsza. Choć mamy do czynienia z niewielką poprawą jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych, to jednak nadal wielu ludzi jej nie odczuło _ - powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.

Podkreślił, że państwa członkowskie muszą mocniej wspierać tworzenie miejsc pracy i intensywniej walczyć ze społecznym wykluczeniem, m.in. poprzez aktywną politykę dotyczącą rynku pracy oraz zwiększenie inwestycji społecznych, szczególnie skierowanych do ludzi młodych.

_ - Tylko wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej poprawie funkcjonowania europejskiej gospodarki, jeśli każdego miesiąca będą powstawały setki tysięcy nowych miejsc pracy; zrobimy dzięki temu znaczący postęp w kierunku osiągniecia celu, jakim jest 75-procentowy poziom zatrudnienia _ - oświadczył Andor.

W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc. wobec 9,7 proc. w kwietniu - podał Eurostat.

Tymczasem indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 51,8 pkt. wobec 52,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano dziś końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 51,9 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)