Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki na ukrainie
31.01.2014 10:52

Stosunki Polska-USA. Rozmawiali o Ukrainie i tarczy antyrakietowej

W 2018 r. w Polsce mają zostać rozmieszczone elementy europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Premier Donald Tusk spotkał się z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem. Tematem rozmowy była głównie sytuacja na Ukrainie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak wynika z komunikatu, w czasie spotkania była również mowa m.in. o współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w ramach obrony przeciwrakietowej, a także o przygotowaniach do szczytu NATO w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2014. Zostanie wtedy wybrany nowy Sekretarz Generalny Paktu Północnoatlantyckiego.

Polski premier będzie dziś kontynuował rozmowy o Ukrainie z europejskimi przywódcami; spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. Wczoraj Tusk rozmawiał w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem, a w Paryżu z prezydentem Francois Hollande'em. Premier apelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

Sekretarz obrony USA od wczoraj przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. Tego dnia spotkał się z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Po spotkaniu Hagel zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal angażować się w bezpieczeństwo Europy i rozwijać partnerstwo z Polską oraz pozostają zdecydowane rozmieścić elementy obrony przeciwrakietowej w Polsce.

W 2018 r. w Redzikowie mają zostać rozmieszczone elementy europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce mają się znaleźć pociski SM-3 w najnowszej wersji Block IIA. SM-3 (Standard Missile) są przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych w najwyższych warstwach atmosfery. Dotychczas są wykorzystywane w wersji morskiej na okrętach systemu Aegis. W najbliższych latach planuje się testy w locie pocisków w wersji lądowej, w tej samej konfiguracji, co przewidziana dla Polski.

68-letni Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, dwukrotnie odznaczony za służbę w Wietnamie Purpurowym Sercem, kieruje Pentagonem od lutego 2013 r. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku.

Czytaj więcej w Money.pl
Mocny głos w sprawie Ukrainy. Ekspertka mówi, kto zastąpi Janukowycza - _ Ukraina nie potrzebuje Brukseli by walczyć z korupcją i modernizować gospodarkę _ - mówi Lilit Gevorgyan w rozmowie z Money.pl.
Ambasador Ukrainy na dywaniku w MSZ Markijan Malski rozmawiał z wiceminister Pełczyńską-Nałęcz przez około 20 minut.
Dresiarze dowożeni prezydenckimi busami? Według opozycji wmieszani w tłum tituszkowie nawoływali do ataku na budynek, by potem do akcji mogły wkroczyć milicyjne oddziały specjalne Berkut.
Tagi: zamieszki na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz