Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja-UE. Moskwa przeciwna ociepleniu stosunków z Ukrainą

0
Podziel się:

Chodzi o planowane podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią.

Stosunki Rosja-UE. Moskwa przeciwna ociepleniu stosunków z Ukrainą
(AP/FOTOLINK/East News)

- _ Nie idźcie śladami hetmana Mazepy! _ - teki apel skierował dziś Ukraińców doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew w związku z planami podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

Na zdjęciu Władimir Putin

_ - Już raz tą drogą szliśmy. Była to droga pana Mazepy, która doprowadziła do znanego finału, jakiego chcielibyśmy uniknąć, tym bardziej, że mamy XXI wiek _ - oświadczył współpracownik Władimira Putina, występując na konferencji poświęconej następstwom podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Konferencja odbyła się w Ługańsku we wschodniej Ukrainie.

Mazepa był hetmanem Ukrainy Lewobrzeżnej w 1687 roku. Dążył do oderwania Ukrainy od Rosji. W roku 1708 wywołał przeciwko niej powstanie i zaczął współpracować z walczącymi z Moskwą Szwedami. Po ujawnieniu tego porozumienia wojska cara Piotra I spaliły stolicę Ukrainy Lewobrzeżnej Baturyn i wymordowały wszystkich jego mieszkańców.

Podczas rosyjsko-szwedzkiej bitwy pod Połtawą w 1709 roku Mazepa ze swoimi kozakami stanął po stronie króla szwedzkiego. Klęska tych połączonych sił pogrzebała szansę niepodległości Kozackiej Ukrainy.

Głazjew porównał ówczesną sytuację z obecnymi dążeniami Ukrainy, która - jak podkreślił - na podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE nie może niczego zyskać. _ - Jest to umowa jednostronna, z której korzyści będzie czerpała jedynie Unia Europejska. UE nie bierze na siebie żadnych zobowiązań. Bierze je na siebie tylko strona ukraińska _ - mówił doradca Putina, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Głazjew zaznaczył jednocześnie, że umowa stowarzyszeniowa jest _ produktem działalności pomarańczowych rządów _, sprawowanych przez ukraińskich polityków, którzy doszli do władzy w 2005 roku po wydarzeniach znanych jako pomarańczowa rewolucja.

_ - Tak zwana pomarańczowa opozycja nie ukrywa, że jest to wynik jej działalności, że jest to jej program, jej kurs, którego efektem końcowym ma być wprowadzenie Ukrainy do NATO i definitywne zerwanie stosunków z Rosją _ - ostrzegł.

_ - Wszyscy rozumieją, w jakim celu robili to pomarańczowi, ale z jakiego powodu robi to przyjazna nam na Ukrainie siła polityczna, która zawsze była przez nas popierana i z którą łączy nas strategiczne partnerstwo partii rządzących (na Ukrainie i w Rosji) , jest dla nas niepojęte _ - podkreślił Głazjew, wskazując na Partię Regionów Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza, która opowiada się dziś za integracją europejską.

Kreml od dłuższego czasu próbuje zmusić Ukrainę do wejścia do Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG), drugiej struktury, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem. 1 stycznia 2015 roku na bazie UC i JOG ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosja liczy, że przystąpi do niej również Ukraina, ale ta stara się o integrację z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wzywamy, by Unia nie działała emocjonalnie" - _ Apelujemy, by UE nie działała w sposób emocjonalny _ - powiedział rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.
Ukraina bliżej Unii Europejskiej czy Rosji? Utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską należy odbierać jako coś realnego - oświadczył szef rządu w Kijowie Mykoła Azarow.
Janukowycz ograniczy zakupy gazu z Rosji - _ Kijów dąży do zróżnicowania źródeł dostaw energetycznych _- oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)