Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strefa euro dopuszcza bankructwo Grecji. Pierwsza taka wypowiedź

0
Podziel się:

Oznajmił to jeden z ministrów eurogrupy.

Strefa euro dopuszcza bankructwo Grecji. Pierwsza taka wypowiedź
(MPD01605/CC/Flickr)

Strefa euro nie wyklucza częściowego bankructwa Grecji w ramach 2. pakietu pomocowego, który kraje eurogrupy zaczęły przygotowywać - powiedział holenderski minister finansów Jan Kees de Jager przed spotkaniem ze swoimi odpowiednikami z Unii Europejskiej w Brukseli.

_ - Tej opcji nie można już wykluczyć _ - oświadczył minister. Dodał, że potwierdził to na poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Zaznaczył przy tym, że Europejski Bank Centralny podtrzymuje stanowczy sprzeciw wobec ogłoszenia częściowej niewypłacalności Grecji.

Jest to pierwsza tego typu oficjalna wypowiedź, sugerująca, że Grecja jest częściowo niewypłacalna. Wcześniej takie opinie wygłaszali eksperci i media.

Wczoraj ministrowie finansów krajów strefy euro omawiali drugi pakiet pomocowy dla Grecji, przede wszystkim sposób zaangażowania prywatnych banków i wierzycieli.

Do tej pory eurogrupa nie doszła do porozumienia, na jakich warunkach w programie pomocy dla Grecji miałyby wziąć udział banki komercyjne i inni wierzyciele prywatni. Decyzja miała być odłożona do września, jednak słychać apele o jej przyspieszenie w obawie przez _ rozlaniem się _ kryzysu na Włochy, których obligacje były w piątek masowo wyprzedawane.

Rynki finansowe zareagowały spadkami na brak porozumienia między ministrami eurogrupy. Mimo ich presji, minister finansów Luksemburga Luc Frieden zapewnił, że _ nikt nie opuści strefy euro i - choć to trudne - znajdziemy środki, by ją ustabilizować _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;jednak;nie;jedzie;na;posiedzenie;eurogrupy,136,0,870280.html) Rostowski jednak nie jedzie na posiedzenie eurogrupy Chociaż dostał zaproszenie na jutrzejsze spotkanie, to część dyplomatów sprzeciwia się, by brał on udział w zebraniach ministrów krajów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t142062.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;wciaz;bez;pomocy;najpierw;ciecia,217,0,857305.html) Grecja wciąż bez pomocy. Najpierw cięcia Kraje strefy euro naciskają na Grecję, by wreszcie zaczęła wprowadzać w kraju duże oszczędności. Na ulicach protesty, coraz więcej pracowników strajkuje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;i;hiszpania;nie;zostana;same;eurogrupa;zapowiada;pomoc,178,0,871090.html) Włochy i Hiszpania nie zostaną same. Eurogrupa zapowiada pomoc Ministrowie finansów strefy euro zapowiedzieli, że są gotowi uelastycznić istniejący fundusz ratunkowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)