Brytyjski minister finansów George Osborne ocenił, że strefa euro wchodzi na _ dobrą drogę _, ale trzeba _ naciskać _ na jej przywódców, by wdrażali porozumienie osiągnięte na szczycie w Brukseli w sprawie zadłużenia krajów eurolandu. *Francuski minister finansów Francois Baroin powiedział, że zakończony szczyt pozwolił uratować wspólną walutę i był globalną i wiarygodną odpowiedzią na kryzys zadłużenia w Europie. Mimo tego *o możliwości ratowania europejskich finansów przez Chiny będzie rozmawiać w Pekinie Klaus Regling (na zdj.), szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.
George Osborne zaznaczył, że szczegóły tego porozumienia trzeba dopracować i szybko wprowadzić w życie.
- _ Będzie to trudna droga, ale jest to droga prawidłowa i jest bardzo ważne w narodowym interesie brytyjskim, by rozwiązywali (w krajach eurolandu) swoje problemy, ponieważ niestabilność w strefie euro ma negatywny wpływ na gospodarkę brytyjską _ - podkreślił minister w programie radia BBC.
Osborne powiedział też, że Europa jest obecnie w _ dużo lepszym miejscu _, ale jest bardzo istotne, by nie tracić czasu. - _ Uważam, że istotne jest zachowanie tego rozpędu, aby nie dopuścić do tego, co widzieliśmy w lipcu, kiedy uzgodniono pakiet, po czym miesiącami trwało jego wdrażanie _ - powiedział minister.
Czytaj w Money.pl
Według francuskiego ministra finansów Francoisa Baroina, rezultaty brukselskiego szczytu _ wyprowadzą Europę ze strefy wstrząsów, pozwolą na gospodarcze ożywienie, ustabilizują strefę euro i światowy wzrost _.
- _ Porozumienie osiągnięte tej nocy stanowi ambitną, globalną i wiarygodną odpowiedź (na kryzys zadłużenia eurogrupy) _ - oświadczył Baroin na antenie radia RTL.
Odpowiedział on _ tak _ na pytanie dziennikarza, czy brukselski szczyt uratował euro. Minister dodał jednak, że konieczne są teraz następne kroki. - _ Ustabilizujemy definitywnie tę kwestię, kiedy wszystkie państwa powrócą do poziomu równowagi budżetowej _ - zauważył.
Zwrócił uwagę, że aby dokonać swojej rekapitalizacji francuskie banki będą musiały znaleźć 8,8 miliarda euro. Jego zdaniem, jest _ prawdopodobne _, że nie zajdzie konieczność użycia środków publicznych w tym celu. _ - Francuskie banki osiągnęły 11 miliardów euro zysków tylko w pierwszym semestrze tego roku _ - podkreślił, zaznaczając, że wzmocnienie bankowych kapitałów powinno się odbyć _ przede wszystkim kosztem dystrybucji dywidend i premii samych instytucji finansowych _.
Tuż po zakończeniu szczytu Sarkozy zwrócił uwagę na _ historyczny charakter _ podjętych w Brukseli decyzji i stwierdził, że _ będą one przyjęte z ulgą przez cały świat _.
Przywódcy eurolandu uzgodnili w nocy w Brukseli działania, by grecki kryzys nie rozszerzył się na dalsze kraje europejskie, jak np. Włochy. Uzgodniono zwiększenie do około biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz dokapitalizowanie banków o ok. 106 mld euro. Porozumiano się też z sektorem bankowym w sprawie redukcji długu Grecji z 50-procentowymi stratami dla posiadaczy greckich obligacji, dzięki czemu dług Grecji zmniejszy się o 100 mld euro.
Prasa włoska nie jest zgodna w ocenie programu wyjścia kryzysu przedstawiony wczoraj w Brukseli przez premiera Silvio Berlusconiego. Program jest ambitny, ale także według części mediów nierealny i nie do przyjęcia. Komentatorzy zastanawiają się, czy obecny rząd ma szanse przeforsować swe plany w parlamencie, i jak je przyjmą sami Włosi.
Natomiast Chiny z zadowoleniem przyjęły wyniki zakończonego dziś nad ranem szczytu Unii Europejskiej poświęconego zadłużeniu strefy euro.
Jiang Yu, rzeczniczka chińskiego MSZ stwierdziła, że Chiny wspierają działania podejmowane przez UE na rzecz walki z kryzysem zadłużenia. Poinformowała ponadto, że w najbliższym czasie Prezydent Chin Hu Jintao ma rozmawiać z prezydentem Francji na temat gospodarcze. Według nieoficjalnych informacji Nicolas Sarkozy poruszy temat zaangażowania Chin w stabilizację strefy euro.
Jutro o możliwości ratowania europejskich finansów właśnie przez Chiny będzie rozmawiać w Pekinie szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej Klaus Regling. Będzie przekonywał Chińczyków, że inwestycje w fundusz przyniosą zysk.
Więcej o kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t180018.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/to;nowa;era;dla;grecji;trzeba;kontynuowac;prace,27,0,952859.html) | To nowa era dla Greków. Co teraz zrobią? Premier Jeorjos Papandreu wyjawił, kiedy planuje powrót kraju na rynek międzynarodowych obligacji. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t180024.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/slowacja;wiecej;nie;pomoze;grecji;pozwolili;im;na;to;w;brukseli,102,0,952934.html) | Więcej nie pomogą zadłużonym. Unia im pozwoliła Najbiedniejszy kraj strefy euro ma brać udział w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej tylko w części, do której się zobowiązał. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t127685.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mozna;bylo;rozwiazac;problem;grecji;za;jedna;czwarta;ceny,37,0,952869.html) | "Wtedy można było uratować Grecję taniej" Profesor Witold Orłowski ma mieszane uczucia po szczycie państw strefy euro. |