Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strefa euro nie uniknie recesji, Polska może

0
Podziel się:

Spory polityczne na arenie ogólnoeuropejskiej, odbijają się już na realnej gospodarce - twierdzą analitycy.

Strefa euro nie uniknie recesji, Polska może
(Marlee90/iStockphoto)

Ekonomiści zgodnie mówią, że rok 2012 będzie dla naszej gospodarki trudniejszy od minionego. Tym bardziej, że w strefie euro spodziewana jest recesja.

Ekonomista Piotr Bujak z Nordea Bank Polska powiedział, że oznaki spowolnienia gospodarczego na świecie były widoczne już w II półroczu 2011 roku. Spodziewa się, że w 2012 roku spowolnienie to będzie kontynuowane. Piotr Bujak dodaje, że może ono dotknąć wiele gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego ocenie może się pogorszyć również sytuacja na rynku pracy.

Prezes firmy BTFG Adam Ruciński uważa, że największym zagrożeniem w 2012 dla gospodarki jest nieprzewidywalność tego co stanie się w Europie Zachodniej. Elementem niepewności jest też kurs walutowy, co może przełożyć się między innymi na poziom inflacji . Analityk dodaje, że kluczowe będzie pierwsze półrocze, które albo uspokoi nastroje w Europie, albo pokaże, że nasz kontynent nie jest w stanie opanować kryzysu, co nie pozostanie bez wpływu na sytuację w Polsce.

Zawirowania na rynkach finansowych i spory polityczne zarówno wewnątrz wielu krajów, jak i na arenie ogólnoeuropejskiej, odbijają się już na realnej gospodarce. Wyraźna niechęć przedsiębiorstw do rozpoczynania nowych inwestycji i coraz bardziej niekorzystne perspektywy eksportowe to najważniejsze argumenty przemawiające na rzecz pesymistycznych prognoz gospodarczych na najbliższe sześć miesięcy. Uwzględniając obecną strukturę gospodarki oraz wyniki niedawnych badań ankietowych, Peter Brezinschek, główny analityk Raiffeisen Bank International AG (RBI) przewiduje, że od końca 2011 do połowy 2012 roku wystąpi recesja w strefie euro.

*Czytaj rozmowę z ekonomistą *
Już dość! Na szczycie zrobiliśmy z siebie...

Co do strefy euro, analitycy Raiffeisen Research przewidują spadek PKB o 1,0 procent w całym 2012 r., choć w krajach o niskim bezrobociu i stosunkowo dużych podwyżkach płac prywatna konsumpcja powinna przyczynić się do podtrzymania aktywności gospodarczej. O ile jednak oczekiwany jest spadek PKB w strefie euro, o tyle w Stanach Zjednoczonych (prognozowane tempo rozwoju gospodarczego w 2012 r.: 1,5 proc.) oraz w krajach wschodzących (prognozowane tempo rozwoju gospodarczego w 2012 r.: 5,7 proc.) recesji uda się uniknąć, choć wystąpi spowolnienie wzrostu.

Analitycy Raiffeisen Research uważają, że w średniej i długiej perspektywie można się spodziewać zmniejszenia rentowności niemieckich obligacji, ponieważ wysoki poziom płynności w systemie bankowym spowoduje prawdopodobnie zwiększenie popytu na bezpieczne lokaty kapitału.

Obligacje skarbowe USA będą zapewne nadal traktowane w 2012 roku jako _ bezpieczna przystań _ mimo prawdopodobnej utraty ratingu AAA przez ten kraj w ocenie kolejnej agencji (po S&P). Dalsze zaostrzanie się kryzysu finansowego i recesja w strefie euro mogą sprawić, że obligacje te staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Gdy tylko strefa euro zacznie się stabilizować, rentowność 10-letnich obligacji skarbowych znów wzrośnie do poziomu znacznie przekraczającego 2 procent.

O kłopotach strefy euro czytaj w Money.pl
Strefie euro trzeba przesilenia. Potem lepiej _ Ryzyko będzie musiał wziąć na siebie europejski sektor publiczny _ - uważa analityk banku UBS.
Upadek eurozony? Oni wiedzą, co wtedy zrobią Bank centralny rozważa wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji w strefie euro i na każdy z nich jest przygotowany.
To koniec wielkiego projektu polityków? Inwestorzy nie dali kredytu zaufania nowemu rządowi Włoch pod przewodnictwem Mario Montiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)