Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
30.08.2012 21:08

Strefa euro się rozpadnie? Nie wyklucza takiej opcji

Temat dwóch prędkości w Unii Europejskiej staje się coraz bardziej aktualny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Premier Słowacji Robert Fico oświadczył, że jednakowo prawdopodobne jest przetrwanie, jak i rozpad strefy euro, ale jego kraj nie wyjdzie z niej.

_ - Tak, uznaję rozpad strefy euro za równie realny jak jej utrzymanie. To 50 na 50. My jednak innej alternatywy niż strefa euro nie mamy _ - powiedział Fico w trakcie transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej w Bratysławie.

Dodał, iż wiele zależy od tego, jak państwa strefy euro poradzą sobie z sytuacją w Grecji i Hiszpanii. Istotna będzie również reakcja krajów członkowskich na dokument dotyczący wzmocnienia integracji europejskiej. _ - To wszystko może prowadzić bądź do wzmocnienia Unii Europejskiej i strefy euro, albo do rozdzielenia strefy euro _ - zaznaczył szef słowackiego rządu.

Według niego temat dwóch prędkości w Unii Europejskiej staje się _ coraz bardziej aktualny _, a w razie ewentualnego podziału Słowacja musi się znaleźć w grupie państw silniejszych.

_ - Chcemy, aby Słowację uważano za kraj, który potrafi odrobić zadania domowe _ - powiedział premier, dodając, iż w związku z tym rząd musi kontynuować sanację finansów publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne dane z UE. Kto radzi sobie najgorzej? Produkcja przemysłowa spadła w maju w ujęciu rocznym średnio o 2,3 proc. w 27 krajach Unii Europejskiej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
Ostra krytyka. "Szczyt UE podjął złe decyzje" Szczyt eurolandu źle postąpił, zgadzając się na bezpośrednie wspieranie banków z funduszu ratunkowego dla euro EMS - ocenił prof. Ansgar Belke z Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką.
"Podjęliśmy decyzje, które były niewyobrażalne" W ten sposób najważniejsze ustalenia unijnego szczytu w Brukseli skomentował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz