Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strefa euro się załamie? Niemcy krytykują politykę ratowania

0
Podziel się:

W czerwcu sędziowie Trybunału mają rozpatrzyć skargi przeciwko Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu.

Strefa euro się załamie? Niemcy krytykują politykę ratowania
(Eric Caballero/CC/Flickr)
bEUiUttx

Niemiecki Bundesbank ostro skrytykował politykę Europejskiego Banku Centralnego w sprawie ratowania euro, w szczególności skupowanie przez EBC obligacji zadłużonych krajów, co może narazić na szwank jego niezależność - podał _ Handelsblatt _.

Niezależność jest najważniejszym warunkiem pomyślnego wypełniania przez EBC jego podstawowego zadania, jakim jest utrzymanie stabilnego poziomu cen - czytamy w stanowisku Bundesbanku skierowanym do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe.

Dziennik _ Handelsblatt _ poinformował jako pierwszy o treści dokumentu.

bEUiUttz

W czerwcu sędziowie Trybunału mają rozpatrzyć skargi przeciwko Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu, czyli funduszowi ratowania euro.

Bundesbank ostrzega, że nawet pojedynczy przypadek, naruszający zakaz finansowania przez EBC budżetów państw, spowoduje, iż także inne kraje ulegną pokusie zabiegania o pomoc z unijnego banku centralnego. _ W takiej sytuacji główny cel polityki monetarnej, jakim jest zachowanie stabilnego poziomu cen, spadnie na dalszy plan wobec interesów fiskalnych _ - czytamy w stanowisku Bundesbanku. Zdaniem niemieckiego banku centralnego doprowadzi to do zagrożenia wiarygodności EBC, nieodzownej do prowadzenia skutecznej polityki pieniężnej.

Za szczególnie niebezpieczny Bundesbank uznał program interwencyjnego skupu obligacji OMT, sprawiający, że EBC stał się podatny na szantaż ze strony rządów.

Prezes EBC Mario Draghi uspokoił w lecie 2012 roku rynki finansowe obietnicą, że zrobi wszystko, by uratować wspólną walutę euro i zapowiedział, iż w razie potrzeby będzie skupował obligacje przeżywających trudności krajów.

bEUiUttF

Szef Bundesbanku Jens Weidmann uważa za pozbawioną demokratycznej legitymizacji politykę _ uwspólnotowienia ryzyka bez prawa do interwencji _. Jego zdaniem zwiększa to niebezpieczeństwo powstania nierównowagi między odpowiedzialności a kontrolą.

W stanowisku Bundesbanku czytamy, że program OMT jest _ zgubnym sygnałem _ pod adresem rządów, zachęcającym je do rezygnacji z oszczędności i reform.

Czytaj więcej w Money.pl
Alarmują, że kolejny kraj idzie w ślady Cypru Agencje ratingowe oraz Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW bacznie przyglądają się sytuacji.
Cypr o strefie euro. Jednak wyjdą ze wspólnoty? Prezydent Cypru skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie irracjonalnych żądań.
Euro jest porażką. Po co ono Polsce? _ Washington Post _ nawiązuje do artykułu Paula Krugmana, ostrzegającego Warszawę przed wejściem do eurolandu.
bEUiUtua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)