Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strefa euro to dla nich problem?

0
Podziel się:

W odróżnieniu od większości państw UE, w których panuje polityczny konsensus w sprawie europejskiej integracji, w W. Brytanii jest to kwestia polaryzująca partie polityczne i trudna dla rządów.

Strefa euro to dla nich problem?
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

W odróżnieniu od większości państw UE, w których panuje polityczny konsensus w sprawie europejskiej integracji, w W. Brytanii jest to kwestia polaryzująca partie polityczne i trudna dla rządów. Eurostrefa postrzegana jest jako obszar stagnacji i kamień u szyi.

Według dyrektora ośrodka badawczego CER (Centre for European Reform) Charlesa Granta, istnieją cztery powody tłumaczące sceptyczny na ogół stosunek Brytyjczyków do UE: historia, geografia, ekonomia i media.

W. Brytania wyszła z wojny zubożała, ale z honorem. Kraj jest na obrzeżach Europy, a przez Atlantyk graniczy z USA. W latach 1995-2008, a więc przed krachem na finansowych rynkach, brytyjska gospodarka radziła sobie lepiej niż inne kraje wysoko uprzemysłowione. 75 proc. mediów ma orientację eurosceptyczną, gdyż takie są preferencje ich właścicieli.

O ile w przeszłości eurosceptycy byli przeciwko Europie, głównie dlatego, że podejrzewali ją o dążenie do przekształcenia się w superpaństwo kosztem ograniczenia narodowej suwerenności członków, o tyle obecnie przedstawiają UE jako strefę stagnacji niezdolną do reform, zbiurokratyzowaną, socjaldemokratyczną, ograniczającą Brytyjczykom pole manewru - tłumaczy Grant.

W niedawnej debacie na temat polityki zagranicznej w Izbie Gmin premier David Cameron (na zdjęciu) powiedział, że osobiście nie chce wyjścia W. Brytanii z UE, ale taki scenariusz _ jest wyobrażalny _.

Wypowiedź ta interpretowana jest jako próba utrzymania jedności w jego partii przesuwającej się coraz wyraźniej w stronę eurosceptycyzmu, a z drugiej powstrzymania rosnącej popularności antyeuropejskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), która wyrasta na trzecią siłę polityczną kraju.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/30/m111390.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polowa;brytyjczykow;chce;wyjscia;z;unii;europejskiej,201,0,1193417.html) *Połowa Brytyjczyków za wyjściem z Unii * YouGov opublikował wyniki sondażu w czwartek, dzień po spotkaniu premiera Davida Camerona z kanclerz Angelą Merkel na Downing Street. Trudny do zignorowania odłam torysów chce rozpisania referendum, dającego wyborcom wybór między członkostwem _ na odległość wyciągniętej ręki _, jak je nazywa burmistrz Londynu Boris Johnson, opartym zasadniczo na udziale we wspólnym rynku, a wyjściem z UE.

W lipcu 2012 r. Cameron przyznał, że nie wyklucza europejskiego referendum w nowej kadencji parlamentu (po 2015 r.), ale nie przedstawił pytania, które w głosowaniu miałoby być postawione. Zastrzegł za to, że w bliskim czasie referendum nt. wystąpienia z UE byłoby niewłaściwe.

Torysi wyraźnie przesuwają się w stronę eurosceptycyzmu od 2009 r., gdy w Parlamencie Europejskim wycofali się z klubu EL zrzeszającego partie ludowe i chadeckie (w tym m.in. PO i PSL) i stworzyli własny z udziałem europosłów PiS i czeskiego ODS.

Inną oznaką ich eurosceptycyzmu są prowadzone społeczne konsultacje mające ustalić, co w stosunkach brytyjsko-unijnych jest nie tak, jak być powinno. Patronuje im szef MSZ William Hague.

W prywatnych spotkaniach z europejskimi przywódcami, premier Cameron dał do zrozumienia, że w zamian za podpis Londynu pod nowym traktatem ustanawiającym unię fiskalną, bankową, bądź inną ponadnarodową instytucję, spodziewa się zgody na przyznanie Londynowi wyjątków i odstępstw uchylających wiele zasad obecnie go wiążących. W przeciwnym razie grozi wetem.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m217264.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;europejska;coraz;mniej;im;sie;podoba,150,0,1183382.html) *Są coraz bardziej rozczarowani Unią. Wyjdą? * Szef brytyjskiego MSZ ujawnił, że w Wielkiej Brytanii narasta rozczarowanie Unią Europejską. Czołowy eurosceptyk w partii konserwatywnej, były minister obrony Liam Fox w niedawnym przemówieniu mówił o tym, że W. Brytania musi być bardziej ufna w swoje siły. Wskazał, że eksport eurostrefy do W. Brytanii przewyższa brytyjski import i że europejscy członkowie NATO są zależni od brytyjskiego potencjału wojskowego.

Johnson podobnie jak Fox mówi o _ powrocie do wspólnego rynku _ i sugeruje, że Londyn powinien skorzystać z kryzysu w eurostrefie, uwolniając się od ograniczeń w niektórych obszarach działalności UE: Wspólnej Polityce Rybołówstwa, Wspólnej Polityce Rolnej i sprawach socjalnych.

Kierownictwo Partii Konserwatywnej jest nieco bardziej powściągliwe w oficjalnych wypowiedziach. Premier Cameron ma przedstawić swoje stanowisko wobec UE w przemówieniu na początku 2013 r.

_ Rozziew między kierownictwem torysów, a większością szeregowych posłów partii jest obecnie równie głęboki co w czasach premiera Johna Majora (1990-97). Cameron jest eurosceptykiem, ale trudno mu sobie wyobrazić W. Brytanię poza UE _ - napisał o nim były minister obrony w rządzie Majora - Michael Portillo.

_ (Cameron) nie bierze pod uwagę referendum, w którym w odpowiedzi na pytanie wyjść, bądź pozostać w UE, zaleciłby wyjście. Z drugiej strony nie może ryzykować, bądź mieć nadzieję, że wynik referendum, w którym zaleci pozostanie w UE, będzie po jego myśli _ - podsumował dylemat Camerona Portillo.

Charles Grant ocenia szanse pozostania W. Brytanii w UE przed końcem następnej kadencji parlamentu (2020 r.) na nie więcej niż 50 proc. Na bardziej eurosceptyczne stanowisko w sprawie UE przesuwa się także opozycyjna Partia Pracy, co widać w kwestiach budżetu UE i migracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Straszą wyjściem z Unii. "Niemcy nie będą tolerowały szantażu" Czy Wielka Brytania pójdzie w ślady Norwegii?
Eurosceptycy z rekordowym poparciem Eurosceptyczna brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa ma największy w historii wskaźnik wyborczego poparcia - 14 proc.
Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Napięta atmosfera na szczycie UE._ - Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, nie będzie porozumienia _- twierdzi David Cameron.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)