Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strefa euro upadnie? To może być korzystne dla UE

0
Podziel się:

Rozpad eurolandu mógłby umocnić Unię Europejską.

Strefa euro upadnie? To może być korzystne dla UE
(Psdphotography/iStockphoto)

Europejscy przywódcy muszą przygotować się na zbliżający się rozpad strefy euro - powiedział szef fińskiego MSZ Erkki Tuomioja, cytowany dziś przez dziennik _ Daily Telegraph . Dodał, że fińscy urzędnicy opracowali _ plan operacyjny na każdą ewentualność _. _

_ - Nie ma żadnych zasad wychodzenia ze strefy euro, ale to tylko kwestia czasu. Południe lub północ będą musiały się odłączyć, ponieważ te ograniczenia walutowe uprzykrzają życie milionom ludzi i niszczą przyszłość Europy _ - powiedział minister spraw zagranicznych Finlandii w rozmowie z brytyjskim dziennikiem.

_ - To całkowita katastrofa. Jeśli będziemy iść tą drogą, zabraknie nam pieniędzy. Ale nikt w Europie nie chce jako pierwszy wyjść ze strefy euro i wziąć odpowiedzialności _ - dodał Tuomioja.

Rozpad eurolandu mógłby umocnić Unię Europejską - twierdzi doświadczony polityk z jednego z czterech krajów strefy euro o ratingu na poziomie potrójnego _ A _.

_ - To nie jest coś, czego ktokolwiek w Finlandii - nawet (eurosceptyczni) Prawdziwi Finowie - broni, nie mówiąc o rządzie. Ale musimy być przygotowani. Rozpad strefy euro nie oznacza końca Unii Europejskiej. Mógłby doprowadzić do lepszego funkcjonowania UE _ - ocenił Tuomioja.

Finlandia, która mogłaby wykorzystać prawo weta do zablokowania nowych środków ratunkowych, nalega na gwarancje ze strony Grecji i Hiszpanii w zamian za pożyczki pomocowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Głośny apel Montiego. Strefa euro chyli się ku upadkowi? - _ Napięcia, które w ostatnich latach towarzyszą strefie euro, mają już cechy psychologicznego rozpadu Europy _ - przestrzega polityk.
UE pójdzie im na rękę? Inaczej się "udławią" Oszczędzają bez reform i perspektyw. Muszą się przyglądać, jak w ramach skutków ubocznych dusi się gospodarka.
UE będzie kontrolować nasze pensje? KE będzie w przyszłości wysuwać konkretne rekomendacje dla danego kraju w polityce płacowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)