Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strefa euro zależy od włoskich wyborów

0
Podziel się:

Dziś i jutro Włosi biorą udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Strefa euro zależy od włoskich wyborów
(Psdphotography/iStockphoto)

Stawką włoskich wyborów jest los strefy euro - twierdzi doktor Robert Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej. Dziś i jutro Włosi biorą udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

W grudniu ubiegłego roku partia Silvio Berlusconiego wycofała poparcie dla rządu technicznego Mario Montiego. W ocenie doktora Roberta Zmiejko propozycje - drugiej w sondażach - centroprawicy mogą być trudne do zrealizowania. Silvio Berlusconi zapowiada zniesienie wielu podatków, chce ułatwień dla przedsiębiorców, ale jednocześnie były premier zapowiada, że będzie ubiegał się o posadę ministra gospodarki i przemysłu.

Jak podkreśla ekspert, wynik głosowania będzie miał duże znaczenie dla walczącej z kryzysem strefy euro. Od tych wyborów zależy też to, czy Włosi w ogóle będą w przyszłości nadal płacić i zarabiać w euro - przekonuje.

Doktor Robert Zmiejko zaznacza, że Włosi muszą wybrać parlament zdolny do zreformowania osłabionej gospodarki. Potrzebne są zmiany prowadzące do zwiększenia konkurencyjności Włoch, a także do zmniejszenia bardzo wysokiego zadłużenia tego kraju - wylicza ekspert.

We wszystkich przedwyborczych sondażach z ponad 30-procentowym poparciem prowadził centrolewicowy blok na czele z Partią Demokratyczną. Drugie miejsce z około 5-6 procentową stratą zajmowała centroprawica, której trzon stanowi partia Silvio Berlusconiego Lud Wolności.

Kilkunastoprocentowe poparcie notowały Ruch 5 Gwiazd oraz koalicja ustępującego premiera _ Z Montim dla Włoch _. Wybory zakończą się w poniedziałek o godzinie 15:00.

Czytaj więcej w Money.pl
Bez Montiego wpadną w większy kryzys? _ Ustępujący premier Mario Monti jest potrzebny nie tylko Włochom, ale Unii Europejskiej _ - uważa Mikołaj Dowgielewicz, minister ds. europejskich.
Berlusconi atakuje. _ Bunga bunga to mistyfikacja _ Były premier Włoch złamał ciszę wyborczą przed rozpoczynającymi się w niedzielę wyborami parlamentarnymi.
Oto największy konkurent Berlusconiego Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nazwał kandydata centrolewicy na premiera Włoch wielkim liderem i wspaniałą osobą.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)