Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strefa euro zrobi wszystko, by utrzymać rating EFSF

0
Podziel się:

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapewnił, że kraje wnoszące gwarancje do EFSF zrobią wszystko, by utrzymać potrójne rating.

Strefa euro zrobi wszystko, by utrzymać rating EFSF
(MPD01605/CC/Flickr)

Szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zapewnił wczoraj, że strefa euro jest zdeterminowana, by za wszelką cenę utrzymać najwyższy rating AAA Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). A obniżenia poziomu wyceny EFSF - ważnego elementu mechanizmu osłonowego strefy euro - obawiają się właśnie brytyjscy eksperci.

Wcześniej agencja Standard&Poor's obniżyła ratingi dziewięciu krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii, które straciły najwyższą notę AAA. Eksperci obawiają się, że może to pociągnąć za sobą również obcięcie ratingu EFSF.

- _ Kraje, które wnoszą gwarancje do EFSF, zapewniają, że zrobią wszystko, by utrzymać potrójne "A" _ - podkreślił Juncker. Zaznaczył, że EFSF _ dysponuje środkami wystarczającymi na wypełnienie swych obecnych zobowiązań, a także ewentualnie innych w przyszłości _.

Szef eurogrupy zwrócił ponadto uwagę, że Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, który ma latem zastąpić EFSF będzie mniej uzależniony od ratingów poszczególnych krajów. Moc pożyczkowa mechanizmu ma wynieść 500 mld euro.

EFSF ma zdolność pożyczkową w wysokości 440 miliardów euro, ale ze względu na wcześniejsze zobowiązania faktycznie wynoszą one około 250 mld euro. Fundusz wsparty był do tej pory najwyższym ratingiem Niemiec i Francji na poziomie AAA. Oba państwa posiadają łącznie ponad 47 proc. udziałów w EFSF.

Obok własnych środków finansowych przekazanych przez członków eurostrefy, Fundusz opiera się na rządowych gwarancjach państw eurolandu. Dzięki nim może emitować obligacje dla zgromadzenia funduszy z myślą o przeznaczeniu ich na poparcie zadłużonych rządów, rekapitalizację banków lub skupowanie państwowego długu.

Niższa wycena (do AA+) Francji, drugiej największej gospodarki strefy euro, oznacza, że jej gwarancje nie są już najwyższej klasy.

- _ Gdyby za obniżką wyceny kredytowej Francji miała pójść obniżka ratingu EFSF, mogłoby to mieć bardzo poważne konsekwencje _ - ostrzega dziennikarka ekonomiczna Laura Kuenssberg z telewizji ITV.

Z kolei w ocenie Faisala Islama z telewizji Channel 4 _ najwyższa wycena wiarygodności kredytowej Francji to dla sukcesu obecnego planu ratunkowego sprawa o kluczowym znaczeniu _.

Ponieważ Francja (oraz Austria) straciły wczoraj status AAA, oznacza to, że większy ciężar zobowiązań spada na Niemcy - zaznacza Islam. - _ Berlin będzie musiał podjąć trudną decyzją: wypisać większy czek czy też zgodzić się na to, by Europejski Bank Centralny wzorem Fed i Banku Anglii skupował rządowy dług _ - wyjaśnia.

Bądź na bieżąco z sytuacja na rynkach

Według Islama, Londyn nie powinien odczuwać Schadenfreude z powodu decyzji S&P. Wielką Brytanię ratuje luźna polityka pieniężna Banku Anglii i program kreowania podaży pieniądza, ale nie trzeba dużo, by na skutek podwyższenia temperatury europejskiego kryzysu, W. Brytania poszła w ślady Francji, także tracąc AAA - ostrzega.

Zdaniem ośrodka badawczego Open Europe, _ po to, by uniknąć obniżki ratingu EFSF, pozostałe państwa eurolandu wyceniane na AAA będą musiały znacznie zwiększyć swój udział w gwarancjach rządowych, przenosząc jeszcze większy ciężar na i tak już niechętnego akcji ratunkowej niemieckiego podatnika. W dalszej perspektywie może to zagrozić także ratingowi samych Niemiec _.

Więcej o EFSF i kłopotach strefy euro czytaj w Money.pl
Ważna decyzja strefy euro. A wykonanie? Ministrowie finansów strefy euro ustalili, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) zostanie zwiększony. Nie wiedzą jednak o ile.
Merkel z Sarkozym. Będzie podatek? Niemcy i Francja zgadzają się co do potrzeby wprowadzenia w Europie podatku od transakcji finansowych.
Kurs dolara wystrzelił. S&P uderza we Francję i Włochy Kurs euro w stosunku do dolara jest już najniższy od 16 miesięcy. Zobacz, co za tym stoi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)