Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sueddeutsche Zeitung: Cypr może stać się wasalem Rosji

0
Podziel się:

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzega przed dramatycznymi skutkami politycznymi ewentualnej zgody UE na to, by Rosja uratowała Cypr przed bankructwem.

Sueddeutsche Zeitung: Cypr może stać się wasalem Rosji
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ ostrzega przed dramatycznymi skutkami politycznymi ewentualnej zgody UE na to, by Rosja uratowała Cypr przed bankructwem. Ceną takiej pomocy byłoby przekształcenie wyspy w wasala Kremla - pisze gazeta.

Autor komentarza opublikowanego w najnowszym wydaniu lewicowo-liberalnej gazety zaznacza, że o ile gospodarcze skutki rezygnacji przez Cypr z euro byłyby _ do opanowania _, to skutki polityczne takiej decyzji byłyby _ o wiele bardziej dramatyczne _. Cypr musiałby prawdopodobnie wyjść także z UE, a ponowne wstąpienie nie byłoby w najbliższym czasie możliwe.

_ SZ _ podkreśla, że Rosja jest obecnie jedynym krajem, który wyraża gotowość do uratowania Cypru przed bankructwem, jednak cena pomocy byłaby - zdaniem komentatora - bardzo wysoka: _ - Moskwa przekształciłaby wyspę w swego wasala. Rosyjskie pieniądze leżałyby w cypryjskich bankach, Gazprom kontrolowałby bogate złoża gazu u wybrzeża Cypru, rosyjska armia dostałaby bazę wojskową na wyspie, jako rekompensatę za utraconą bazę morską w Syrii _.

Jak pisze komentator, taki scenariusz jest straszny, ale całkiem prawdopodobny. Konsekwencją wyjścia Cypru z UE byłby _ kac w Brukseli _, ponowne przyjęcie wyspy raczej niemożliwe ze względu na jej podział.

Według _ SZ _ cypryjska katastrofa jest czymś więcej niż tylko katastrofą finansową - _ stała się kryzysem politycznym _. Jak zauważa komentator, kozłem ofiarnym kryzysu stali się Niemcy. Wyjaśnia, że rząd w Berlinie naciskał na udział własny Cypryjczyków w programie ratunkowym, jednak władzom nie udało się przeforsować tego planu.

Prezydent Nikos Anastasiadis chciał, by Cypr pozostał centrum finansowym. _ - Chce co prawda walczyć z praniem brudnych pieniędzy na wyspie, lecz nie chce równocześnie przepędzić wszystkich bogatych inwestorów _ - wyjaśnia komentator. Dlatego bronił się przed większym obciążeniem bogatych właścicieli wkładów bankowych i zgodził się na opodatkowanie wkładów drobnych ciułaczy. _ To żałosne, że UE nie zapobiegła tej niedorzeczności _ - czytamy w konkluzji komentarza w _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Cypr odrzuca plany. Strefa euro "odnotowała", ale... _ - Daliśmy Cyprowi pewien margines swobody _ - zadeklarował przewodniczący eurogrupy.
Cypr: "Rosja na pewno nam pomoże" Rząd rozważa alternatywne plany zdobycia dodatkowych pieniędzy. Między innymi wyjście ze strefy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)