Notowania

pomoc dla cypru
20.03.2013 10:01

Sueddeutsche Zeitung: Cypr może stać się wasalem Rosji

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzega przed dramatycznymi skutkami politycznymi ewentualnej zgody UE na to, by Rosja uratowała Cypr przed bankructwem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ ostrzega przed dramatycznymi skutkami politycznymi ewentualnej zgody UE na to, by Rosja uratowała Cypr przed bankructwem. Ceną takiej pomocy byłoby przekształcenie wyspy w wasala Kremla - pisze gazeta.

Autor komentarza opublikowanego w najnowszym wydaniu lewicowo-liberalnej gazety zaznacza, że o ile gospodarcze skutki rezygnacji przez Cypr z euro byłyby _ do opanowania _, to skutki polityczne takiej decyzji byłyby _ o wiele bardziej dramatyczne _. Cypr musiałby prawdopodobnie wyjść także z UE, a ponowne wstąpienie nie byłoby w najbliższym czasie możliwe.

_ SZ _ podkreśla, że Rosja jest obecnie jedynym krajem, który wyraża gotowość do uratowania Cypru przed bankructwem, jednak cena pomocy byłaby - zdaniem komentatora - bardzo wysoka: _ - Moskwa przekształciłaby wyspę w swego wasala. Rosyjskie pieniądze leżałyby w cypryjskich bankach, Gazprom kontrolowałby bogate złoża gazu u wybrzeża Cypru, rosyjska armia dostałaby bazę wojskową na wyspie, jako rekompensatę za utraconą bazę morską w Syrii _.

Jak pisze komentator, taki scenariusz jest straszny, ale całkiem prawdopodobny. Konsekwencją wyjścia Cypru z UE byłby _ kac w Brukseli _, ponowne przyjęcie wyspy raczej niemożliwe ze względu na jej podział.

Według _ SZ _ cypryjska katastrofa jest czymś więcej niż tylko katastrofą finansową - _ stała się kryzysem politycznym _. Jak zauważa komentator, kozłem ofiarnym kryzysu stali się Niemcy. Wyjaśnia, że rząd w Berlinie naciskał na udział własny Cypryjczyków w programie ratunkowym, jednak władzom nie udało się przeforsować tego planu.

Prezydent Nikos Anastasiadis chciał, by Cypr pozostał centrum finansowym. _ - Chce co prawda walczyć z praniem brudnych pieniędzy na wyspie, lecz nie chce równocześnie przepędzić wszystkich bogatych inwestorów _ - wyjaśnia komentator. Dlatego bronił się przed większym obciążeniem bogatych właścicieli wkładów bankowych i zgodził się na opodatkowanie wkładów drobnych ciułaczy. _ To żałosne, że UE nie zapobiegła tej niedorzeczności _ - czytamy w konkluzji komentarza w _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Cypr odrzuca plany. Strefa euro "odnotowała", ale... _ - Daliśmy Cyprowi pewien margines swobody _ - zadeklarował przewodniczący eurogrupy.
Cypr: "Rosja na pewno nam pomoże" Rząd rozważa alternatywne plany zdobycia dodatkowych pieniędzy. Między innymi wyjście ze strefy euro.
Tagi: pomoc dla cypru, cypr, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz