Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Sueddeutsche Zeitung": siła Niemiec uniemożliwia dalszą integrację Unii

0
Podziel się

Ekonomiczna i polityczna siła wywołuje lęki wśród innych krajów UE,
prowokując ich sprzeciw wobec dalszego pogłębiania integracji - napisał
niemiecki dziennik.

"Sueddeutsche Zeitung": siła Niemiec uniemożliwia dalszą integrację Unii
(Tomás Fano/CC/Flickr)
bEhAyWWJ

Ekonomiczna i polityczna siła Niemiec wywołuje lęki wśród innych krajów UE, prowokując ich spreciw wobec dalszego pogłębiania integracji europejskiej - napisał niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Ta opiniotwórcza gazeta przewiduje, że w roku 2014 ze względu na wybory do Parlamentu Europejskiego polityczne działania w UE ulegną _ zamrożeniu _. _ Na scenę wyjdą pyskacze agitujący prostym językiem przeciwko Europie _ - czytamy w _ SZ _.

Redakcja ocenia, że jedną trzecią mandatów do PE mogą zdobyć kandydaci, których celem jest likwidacja tej instytucji. Autor wskazuje na skrajną prawicę we Francji i Holandii, brytyjskich przeciwników UE, a także ruch Grillo we Włoszech.

bEhAyWWL

W porównaniu z innymi krajami Niemcy są, zdaniem _ SZ _, _ ostoją nieustraszonej stabilności _. Żaden inny kraj nie popiera tak mocno jak Niemcy idei wspólnoty europejskiej, a niemiecki system partyjny wydaje się być odporny na populizm antyeuropejski" - ocenia komentator.

Jak podkreśla, Europa jest _ kontynentem asymetrycznym _, gdzie _ nie tylko polityczna namiętność, lecz także dobrobyt i wzrost gospodarczy, optymizm, a także wola działania nie są równo podzielone _. _ Im bardziej Niemcy wyznaczają rytm we wspólnocie, tym silniejszy prowokują opór (wobec swej polityki) _ - czytamy w _ SZ _.

_ Kto chce, by silny stał się jeszcze silniejszy? _ - pyta retorycznie gazeta, podkreślając, że problem niemieckiej dominacji był w 2013 roku najważniejszym tematem dyskutowanym przez europejskie elity.

_ SZ _ przypomina, że jeszcze nie tak dawno panowała nadzieja, iż po wyborach do PE w maju br. UE wreszcie zajmie się przyczynami kryzysu i _ zaaplikuje sobie konieczne reformy _. Czas jest korzystny, do wyborów w Wielkiej Brytanii na wiosnę 2015 roku w Europie nie będzie żadnych innych wyborów, co pozwoli krajom UE poświęcić więcej czasu sprawom unijnym.

bEhAyWWR

Zdaniem komentatora takiej _ wielkiej reformy _, polegającej na _ odważnej harmonizacji i kontroli ważnych obszarów suwerennych państw, takich jak budżet, wydatki, elementy polityki socjalnej i podatkowej, nowa regulacja kompetencji między Radą, Komisją i Parlamentem, nie będzie, chyba że nastąpi cud _. Zamiast tego UE będzie zajmować się walką o stołki i kompetencje. _ Komisarz z Północy za pełnomocnika z Południa, szef parlamentu z dawnego kraju Unii w zamian za sekretarza generalnego z nowych krajów. I żadnego więcej Niemca - mają już wystarczająco dużo władzy. Socjaldemokrata Martin Schulz będzie musiał powściągnąć swoje ambicje _ - czytamy w _ SZ _.

Jak pisze komentator, Niemcom może wydawać się absurdalna teza, że to właśnie oni mieliby być największą przeszkodą w drodze do reform, i to tylko dlatego, że są majętni i kochają Europę. _ A jednak - ich gorliwość przygniata, ich surowość budzi strach. Nawet jeśli liczby i logika wspierają niemiecką drogę - Europa to bardziej psychologia niż matematyka _ - twierdzi _ SZ _.

Po latach kryzysu gospodarczego Europa powraca tym samym do myśli przewodniej z początku swojego istnienia: _ Jak ma funkcjonować wspólnota, gdy jeden jest tak silny, a wielu tak słabych? Jak Europa ma pogodzić się z Niemcami, a Niemcy z Europą _?

_ To dobre pytanie w setną rocznicę europejskiej katastrofy pierwszej wojny światowej (1914 r.), na które obecnie nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi _ - konkluduje _ Sueddeutsche Zeitung _.

bEhAyWWS

Czytaj więcej w Money.pl

bEhAyWXm
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)