Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla ukrainy
20.03.2014 19:45

Sytuacja na Ukrainie. "Na długą metę to porażka Putina"

Kraje nordyckie chcą wesprzeć Ukrainę specjalną pomocą finansową - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz po spotkaniu z przewodniczącą Rady Nordyckiej Karin Astroem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
Bogdan Borusewicz

Kraje nordyckie chcą wesprzeć Ukrainę specjalną pomocą finansową - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz po spotkaniu z przewodniczącą Rady Nordyckiej Karin Astroem. Podkreślił, że Polska i państwa skandynawskie zgodnie oceniają działania Rosji wobec Ukrainy.

_ Mamy zgodny pogląd. Taką samą ocenę sytuacji. Sytuacja bezpieczeństwa w Europie się zmieniła. Jedno z dużych państw pokazało, że jest agresywne. To przebudowuje wszystkie strategie nie tylko wojskowe, ale i polityczne, gospodarcze czy dotyczące surowców energetycznych _ - powiedział Borusewicz.

_ Rosja zyskała Krym w sposób bezprawny, używając siły, ale straciła Ukrainę. Na krótką metę może prezydent Władimir Putin osiągnął sukces, ale na długą metę to jest porażka _ - dodał.

Marszałek Senatu zaznaczył, że nowe władze na Ukrainie _ konsolidują się _, kontrolują państwo. Jego zdaniem Rosji nie udało się zanarchizować sytuacji na Ukrainie.

_ Należy wzmacniać Ukrainę finansowo. Ukraina zmniejszyła wydatki z budżetu, a jednocześnie mobilizuje dodatkowo 40 tysięcy ludzi. Na to potrzeba pieniędzy. Władze są zdecydowane robić reformy i robią je dobrze _ - podkreślił.

Szefowa Rady Nordyckiej, jak relacjonował Borusewicz, zadeklarowała zwiększenie wsparcia dla programu Partnerstwa Wschodniego. Politycy rozmawiali też o sankcjach wobec Rosji.

Rada Nordycka powstała w 1952 roku jako organizacja subregionalna, forum konsultacyjne parlamentów i rządów państw nordyckich i ich terytoriów autonomicznych. Do Rady Nordyckiej należą: Dania, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Wyspy Alandzkie i Wyspy Owcze. Siedzibą organizacji jest Kopenhaga.

Współpraca w ramach Rady Nordyckiej dotyczy wszystkich dziedzin, poza polityką zagraniczną i obronnością. Szczególnie owocna jest współpraca naukowa i kulturalna. Między państwami-sygnatariuszami Rady zniesiono ograniczenia paszportowe i utworzono wspólny rynek pracy. Efektem współpracy są między innymi Skandynawskie Linie Lotnicze SAS czy nagroda literacka Rady Nordyckiej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pomoc dla ukrainy, bogdan borusewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz