Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Norwegii. Konserwatyści utworzą rząd mniejszościowy

0
Podziel się:

Norweska Partia Liberalna i Chrześcijańska Partia Ludowa zapowiedziały, że nie zamierzają wchodzić w koalicję z kontrowersyjną Partią Postępu, której zwolennikiem jest Anders Breivik.

Sytuacja w Norwegii. Konserwatyści utworzą rząd mniejszościowy
(mroach/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Liderka norweskiej Partii Konserwatywnej (H) Erna Solberg utworzy mniejszościowy rząd z populistyczną Partią Postępu (FrP) po załamaniu się trwających prawie od trzech tygodni rozmów koalicyjnych z chadekami i liberałami.

Norweska Partia Liberalna (V) i Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF) zapowiedziały, że nie zamierzają wchodzić w koalicję z kontrowersyjną Partią Postępu. Obiecały jednak wesprzeć konserwatystów, aby zakończyć trwające osiem lat rządy koalicji czerwono-zielonej premiera Jensa Stoltenberga z Norweskiej Partii Pracy (Ap) oraz Socjalistycznej Partii Lewicy (SV) i Partii Centrum (Sp)
.

Solberg oznajmiła po rozmowach, że _ nie jest to jeszcze koniec współpracy pomiędzy czterema partiami _.

Konserwatyści i trzy mniejsze ugrupowania wygrały wybory parlamentarne 9 września pod hasłami obniżki podatków, zwiększenia wykorzystania złóż naturalnych, ropy i gazu, dzięki którym Norwegia jest dziś jednym z najbogatszych krajów w Europie.

Jednak rozmowy koalicyjne były trudne od początku, gdyż prawicowa antyimigrancka Partia Postępu jest postrzegana jako zbyt radykalna, aby rządzić. Jej zwolennikiem był Anders Behring Breivik, sprawca podwójnego zamachu terrorystycznego z 22 lipca 2011 roku, w którym zginęło 77 osób.

Według analityków rząd mniejszościowy nie oznacza automatycznej destabilizacji, gdyż Norwegia, podobnie jak sąsiednia Szwecja, czy Dania, ma długą tradycję w sprawnym funkcjonowaniu mniejszościowych gabinetów. Norweskie prawo nie przewiduje wcześniejszych wyborów i partie wypracowały dużą kulturę współpracy nawet, jeśli prezentują znaczne rozbieżności w polityce.

W przypadku mniejszościowych rządów negocjacje w sprawie polityki przenoszą się do parlamentu i porozumienia pomiędzy nimi są często zawierane w sposób jawny, a nie w zaciszu gabinetów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Norwegii: Rządzący stracą władzę Ostatnie sondaże wskazują, że rządzący od 2005 roku premier Jens Stoltenberg z Norweskiej Partii Pracy może stracić władzę na rzecz prawicy.
Norwegia rozdaje koncesje na wydobycie... W norweskiej części Morza Barentsa znajdować może się prawie 2 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej - uważają eksperci.
Norwegia odmawia Apple. Nie będzie zdjęć Oslo Koncern chciał fotografować miasto, na potrzeby aplikacji z mapami 3D. Przez Breivika nie dostał na to licencji.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)