Notowania

unia europejska
11.12.2008 07:02

Szansa na kompromis w Brukseli: Fundusz solidarności energetycznej

Przełomowy pomysł będzie kosztował 40-50 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

W ramach negocjacji nad pakietem klimatycznym Polska wraz z Niemcami przygotowują wspólny projekt funduszu solidarności energetycznej UE wartości 40-50 mld euro - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do polskich negocjatorów.

_ - To może spowodować przełom w sprawie pakietu klimatyczno- energetycznego na szczycie UE _ - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

Chodzi o fundusz, który zastąpiłby proponowany przez Komisję Europejską w pakiecie mechanizm solidarności dla nowych, biedniejszych krajów UE. Polega on na przekazaniu 10 proc. dochodów ze sprzedaży praw do emisji CO2 w UE biedniejszym krajom członkowskim.

Dotychczas Niemcy były przeciwne temu rozwiązaniu. Zamiast tego - informują polskie źródła - w kolejnym budżecie UE na lata 2014-2020 byłby wydzielony fundusz solidarności energetycznej w wysokości 40-50 mld euro, którego celem byłoby przede wszystkim sfinansowanie inwestycji zapewniających bezpieczeństwo energetyczne UE.

* [ Rusza jeden z najważniejszych unijnych szczytów ]( http://www.money.pl/gospodarka/fundusze_unijne/artykul/rusza;jeden;z;najwazniejszych;unijnych;szczytow,89,0,407641.html )
* [ Barroso chce razem z Obamą walczyć z kryzysem ]( http://news.money.pl/artykul/barroso;chce;razem;z;obama;walczyc;z;kryzysem,110,0,407406.html )
* [ Barroso: To najważniejszy szczyt w ostatnich latach ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/barroso;to;najwazniejszy;szczyt;w;ostatnich;latach,99,0,407395.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz