Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczurek proponuje specjalny fundusz

0
Podziel się:

Minister finansów chce zebrać 700 mld euro na realizację różnych projektów w UE.

Szczurek proponuje specjalny fundusz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bEUMvzfV

Ministrowie finansów państw UE omawiali na nieformalnym spotkaniu w Mediolanie możliwości zwiększenia inwestycji w Europie. Polska po raz pierwszy na forum unijnym przedstawiła własny pomysł utworzenia paneuropejskiego funduszu na rzecz wzrostu. Fundusz docelowo wynosiłby 700 mld euro, a początkowy wkład finansowy zapewniłyby mu państwa unijne. Później miałby się finansować na rynku.

Jak poinformowało stałe przedstawicielstwo Polski przy UE, szefowie resortów finansów zgodzili się, że w obecnej sytuacji gospodarczej trzeba szczególnie promować prywatne i publiczne inwestycje. Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) mają przygotować listę projektów, których realizacja będzie wspierała wzrost gospodarczy. Obie instytucje poproszono też o wskazanie barier, które uniemożliwiały dotychczas wdrożenie takich inicjatyw.

Ministrowie na kolejnych posiedzeniach mają rozważyć zarówno istniejące, jak i nowe instrumenty i mechanizmy, które pomogłyby w zamianie projektów w rzeczywiste wydatki na inwestycje, miejsca pracy i lepsze perspektywy rozwoju dla Europy.

bEUMvzfX

Jeden z pomysłów w tej sprawie przedstawiła Polska. Minister finansów Mateusz Szczurek zaprezentował ideę paneuropejskiego funduszu inwestycyjnego, z którego finansowane byłyby duże europejskie projekty w energetyce, transporcie, sektorze technologii informatycznych i obronnym.

Po raz pierwszy Szczurek przedstawił ten pomysł w zeszłym tygodniu na konferencji organizowanej przez Instytut Bruegla w Brukseli. Tłumaczył wówczas, że fundusz docelowo wynosiłby 700 mld euro, a początkowy wkład finansowy zapewniłyby mu państwa unijne. Później miałby się finansować na rynku, nie obciążając deficytów budżetowych krajów UE. Pieniądze na zasilenie funduszu - jak mówił - miałyby więc pochodzić z rynku, na którym jest nadmiar oszczędności, a koszty finansowania są rekordowo niskie dla większości krajów UE - także dla Polski.

Zgodnie z komunikatem naszego przedstawicielstwa przy UE ministrowie zgodzili się, by uwzględnić tę propozycję na liście możliwych rozwiązań. Dalsze prace nad nimi będą prowadzone przez EBI we współpracy z państwami członkowskim.

Agencja Reutera poza polską koncepcją wymienia w tym kontekście jeszcze włoski pomysł stworzenia narzędzi finansowych mających pomóc firmom w finansowaniu się, francusko-niemiecką propozycję w sprawie zwiększenia prywatnych inwestycji oraz apel nowego szefa KE Jean-Claude'a Junckera o utworzenie wartego 300 mld euro programu na rzecz ożywienia europejskiej gospodarki.

bEUMvzgd

_ Nie mamy magicznej różdżki, ale potrzebujemy wzrostu gospodarczego. Trzeba stymulować popyt bez zwiększania deficytów _ - powiedział dziennikarzom cytowany przez Reutera francuski minister finansów Michel Sapin.

Unijna gospodarka wciąż nie może się podnieść po światowym kryzysie z końca ubiegłej dekady. W zeszłym roku wzrost PKB w UE wyniósł zaledwie 0,1 proc. Bezrobocie na starym kontynencie pozostaje na bardzo wysokim poziomie przekraczającym 11 proc., co oznacza, że bez pracy jest 25 mln ludzi.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale br. pozostał bez zmian kwartał do kwartału, podczas gdy w I kwartale wzrósł o 0,2 proc. - poinformował kilka dni temu urząd statystyczny Eurostat w drugim wyliczeniu. W ujęciu rocznym PKB wzrósł w II kwartale o 0,7 proc.Wstępnie prognozowano, że PKB w II kwartale w porównaniu do I kwartału nie zmieni się.

Rok do roku PKB w strefie euro wzrósł w II kwartale o 0,7 proc., podczas gdy w I kwartale wzrósł o 1,0 proc. Tu wstępnie szacowano, że PKB wzrósł o 0,7 proc.

bEUMvzge
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m306499.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fundusze;unijne;rekordowe;srodki;na;polaczenia;transportowe,86,0,1616470.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia obiecuje rekordowe środki na transport Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do zgłaszania projektów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m318800.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/elzbieta;bienkowska;komisarzem;rynku;wewnetrznego,53,0,1612597.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Elżbieta Bieńkowska komisarzem rynku wewnętrznego Według ekonomistki Konfederacji Lewiatan, jest to najlepsza teka dla polskiej komisarz.
bEUMvzgy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)