Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt brytyjsko-francuski. Cameron i Sarkozy zaskakująco zgodni

0
Podziel się:

Podczas szczytu francusko-brytyjskiego w Paryżu podpisano serię kontraktów ws. przyszłej budowy elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii.

Szczyt brytyjsko-francuski. Cameron i Sarkozy zaskakująco zgodni
(ec.europa.eu)

Podczas szczytu francusko-brytyjskiego w Paryżu podpisano serię kontraktów ws. przyszłej budowy elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii oraz wspólnych projektów wojskowych obu państw, w tym prac nad budową bezzałogowego samolotu bojowego.

W paryskim spotkaniu oprócz prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i brytyjskiego premiera Davida Camerona wzięło udział kilku francuskich i brytyjskich ministrów. Na konferencji prasowej liderzy obu krajów starali się zatrzeć złe wrażenie po niedawnym szczycie w Brukseli, gdy Sarkozy i Cameron starli się w kwestii unijnego paktu fiskalnego.

Francuski prezydent oświadczył, że _ relacje między Francją a Wielką Brytanią są znakomite _, a brytyjski premier dodał: _ Nie sądzę, aby współpraca między naszymi krajami była kiedyś bliższa od czasu drugiej wojny światowej _. Cameron zwrócił uwagę na ścisłe francusko-brytyjskie współdziałanie militarne w czasie ubiegłorocznej operacji w Libii, gdy obalono rządy Muammara Kadafiego. Obaj przywódcy jednogłośnie potępili masakry na cywilach popełniane przez prezydenta Syrii Baszara el-Asada i wezwali opozycję syryjską, aby się zjednoczyła i w ten sposób przyspieszyła klęskę reżimu.

Piątkowy szczyt był okazją do podpisania serii kontraktów dotyczących udziału francuskich koncernów energetycznych EDF i Arevy w planowanej budowie w W. Brytanii elektrowni jądrowych nowej generacji. Jak poinformował EDF w komunikacie po szczycie, podpisane w piątek porozumienia dotyczą m.in. planu budowy przez tę francuską grupę przy udziale miejscowych partnerów dwóch central atomowych w Hinkley Point na południu Anglii.

W osobnych komunikatach Areva i Rolls-Royce podały, że zawarły porozumienie rozszerzające ich dotychczasową współpracę _ w dziedzinie produkowania komponentów do nowych elektrowni jądrowych, a także innych projektów nuklearnych prowadzonych w W. Brytanii i w innych krajach _. Według źródeł brytyjskich łączna kwota kontraktów zawartych podczas szczytu przekracza 600 milionów euro.

Szczyt miał też na celu umocnienie ścisłego partnerstwa dwóch głównych europejskich potęg wojskowych w dziedzinie sił zbrojnych. Dwa koncerny lotnicze: francuski Dassault i brytyjski BAE Systems potwierdziły, że będą wspólnie pracować nad modelem europejskiego samolotu bojowego bez pilota na pokładzie. Pierwszy prototyp tej maszyny jest oczekiwany około 2020 roku.

Także w dziedzinie lotnictwa tandem Dassault-BAE ma zająć się projektem budowy dronów (bezzałogowych samolotów zwiadowczych) nowej generacji. Początkiem ścisłej brytyjsko-francuskiej współpracy wojskowej były dwa traktaty obronne podpisane w listopadzie 2010 roku w Londynie przez Sarkozy'ego i Camerona.

Umowy te przewidywały m.in. powołanie przez oba państwa Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (CJEF) w sile brygady, mających służyć do operacji wojskowych w ramach misji NATO, UE, ONZ lub dwustronnych.

O Sarkozym i Cameronie czytaj w Money.pl
Sprawił Sarkozy'emu przyjemność Brytyjski premier David Cameron życzy powodzenia swojemu przyjacielowi, prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu w walce o reelekcję.
Francuzi idą na całego - podatek od transakcji Paryż może skierować ustawę o podatku do głosowania parlamentarnego już w lutym. Nawet bez wsparcia Unii.
Cameron zablokuje w Unii ważny podatek - _ Francja może go wprowadzić, ale u siebie _ - zapowiedział brytyjski premier.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)