Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt strefy euro odwołany. Przez Niemcy

0
Podziel się:

Spotkanie przywódców Eurolandu miało odbyć się na zakończenie szczytu całej Unii.

Szczyt strefy euro odwołany. Przez Niemcy
(ec.europa.eu)

Szczyt eurolandu zaplanowany na piątek 2 marca tuż po szczycie całej UE został odwołany z powodu zastrzeżeń Berlina.
aktualizacja 11:35

Poinformowała o tym agencja AFP powołując się na niemieckie źródła i unijnych dyplomatów. Powodem tej decyzji jest zapewne brak porozumienie krajów strefy euro w sprawie zwiększenia funduszu ratunkowego dla bankrutów. Stały fundusz, który ruszy w lipcu, ma wynieść 500 miliardów euro, a w tym tymczasowym, z którego skorzystały już Grecja, Portugalia i Irlandia pozostało 250 miliardów euro. Pojawił się pomysł, by oba fundusze połączyć, ale na to nie zgadzają się Niemcy, gdzie opinia publiczna jest przeciwna wydawaniu kolejnych pieniędzy na ratowanie państw w potrzebie.

Szczyt eurolandu miał być poświęcony wzmocnieniu funduszu ratunkowych eurolandu. Odbędzie się eurogrupa, czyli posiedzenie ministrów finansów _ 17 _.

_ - Ten szczyt euro tak naprawdę nie został odwołany, bo nigdy oficjalnie nie potwierdzono, że się odbędzie _ - powiedziały źródła w Radzie Europejskiej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/40272.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brak;rozstrzygniec;ws;wspolnych;szczytow,9,0,1015561.html) *"Ten bój trzeba będzie stoczyć na szczycie" * Polski pomysł organizowania wspólnych szczytów eurogrupy i krajów spoza strefy euro wciąż bez jednomyślnego poparcia w Unii.

Źródła te dodały, że tematyka szczytu _ nie dojrzała _ i z pewnością szczyt przywódców państw euro odbędzie się jeszcze marcu. Chodzi o wzmocnienie tzw. zapory przeciwpożarowej, czyli funduszu ratunkowego strefy euro EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej).

Jest silna presja ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz unijnych państw spoza euro (zwłaszcza Wielkiej Brytanii), by euroland wzmocnił swój funduszy ratunkowy, zanim udziałowcy MFW podejmą osobną decyzję o zwiększeniu wkładów do MFW na pomoc dla strefy euro. Na ostatnim szczycie euro przywódcy _ 17 _ postanowili, że temat wzmocnienia EFSF powróci w marcu, nie precyzując jednak kiedy.

Wiele państw _ 17 _, a także szef eurogrupy Jean-Claude Juncker apelują o wzmocnienie zapory przeciwpożarowej poprzez połączenie mocy pożyczkowych przyszłego stałego funduszu ESM (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny) o wartości 500 mld euro, który ma wejść w życie w lipcu 2012 roku, z 250 mld euro pozostałymi w obecnym funduszu ratunkowym EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej). Jak dotychczas tej operacji sprzeciwiają się jednak Niemcy, główny udziałowiec funduszy. _ Niemcy nie są gotowe na tą decyzję _ - powiedziały unijne źródła.

Szczyt strefy euro, o czym mówili unijni dyplomaci wiele razy, miałby sens tylko wtedy, gdyby zapadła zgoda na zwiększenie funduszu, wobec sprzeciwu władz w Berlinie, postanowiono wiec odwołać zaplanowane na piątek spotkanie przedstawicieli 17. państw strefy euro.

O kryzysie strefy euro czytaj w Money.pl
Sarkozy o konkurencie: Kpi z Francuzów Prezydent Francji sprzeciwił się, by poddać krajowemu referendum nowy unijny pakt fiskalny, przewidujący wzmocnienie dyscypliny budżetowej w strefie euro.
Europa się zapożyczy? To sposób na kryzys Mimo chęci udzielenia pomocy finansowej, ten kraj sądzi, że Unia zbyt słabo stara się wyjść z kryzysu.
Właśnie za to Niemcy szanują Greków - _ Potrzebujemy Unii Europejskiej, dlatego słuszne jest, że pomagamy Grecji, Portugalii i innym krajom _ - twierdzi Angela Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)