Notowania

budżet ue 2014-2020
06.02.2013 20:16

Szczyt UE: Hasła "300 mld albo śmierć" nie będzie

Donald Tusk nie zamierza umierać za politykę spójności, tak jak Jan Maria Rokita za traktat nicejski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YOAN VALAT)

Donald Tusk nie zamierza umierać za politykę spójności, tak jak Jan Maria Rokita za traktat nicejski. Premier wierzy jednak w to, że europejski budżet będzie na odpowiednio wysokim poziomie.

Donald Tusk spotkał się w Luksemburgu z premierem tego kraju Jean-Claud'em Junckerem. Jutro rano prosto z Luksemburga uda się na szczyt do Brukseli.

Pytany na konferencji prasowej, czy jedzie na szczyt z hasłem _ 300 miliardów albo śmierć _ czy też dopuszcza redukcję tej kwoty, premier żartował, że chce jeszcze pożyć_ . _

_ - Nie wybieram się na tamten świat, dlatego nie będę formułował haseł typu Nicea albo śmierć. Jest dla mnie oczywiste, że przeszliśmy dość długą drogę, gdzie Polska wykazywała się naprawdę daleko idącą odpowiedzialnością. Mówię tu o redukowaniu budżetu począwszy od zaleceń Komisji, aż do dnia dzisiejszego _ - powiedział premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker powiedział, że jego rząd nie wyrazi zgody na dalszą redukcję środków na politykę spójności, bo - jak mówił - Europa to również kwestia solidarności_ . _

_ - Polska to kraj, który idzie do przodu. Kraj, który ma ambicje nie tylko jeśli chodzi o samego siebie, ale również jeśli chodzi o Europę. I tak jak mówią Polacy- idziemy ręka w rękę w tym samym kierunku _ - powiedział.

W Luksemburgu Donald Tusk odebrał medal za zasługi na rzecz idei europejskiej, przyznawany przez Fundację Mérite Européen. Jean-Claude Juncker mówił podczas laudacji, że szef polskiego rządu jest patriotą nie tylko polskim, ale też europejskim.

Podkreślił, że współczesny patriotyzm żywi się aspiracjami zarówno narodowymi, jak i europejskimi. Donald Tusk powiedział z kolei, że jutro i pojutrze w Brukseli Europa będzie zdawać ważny egzamin z europejskich idei.

Czytaj więcej w Money.pl
W walce o budżet europejski to nasz sojusznik Luksemburg nie zgadza się na dalsze zmniejszanie środków na unijną politykę spójności. To dla nas ważny sojusznik - uważa polski premier.
To wielki sprawdzian dla Brukseli Juncker powiedział, że jeśli górę weźmie rozsądek, porozumienie w sprawie budżetu zostanie uzgodnione, jeśli nie - kompromisu nie będzie.
Poważny apel w sprawie unijnego budżetu Przewodniczący Komisji Europejskiej Manuel Barroso apeluje o porozumienie w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Jak podkreślił - budżet musi być korzystny dla gospodarki i odzwierciedlać priorytety Wspólnoty.
Tagi: budżet ue 2014-2020, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz