Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE: Monti zapowiada walkę z Niemcami

0
Podziel się:

Premier Włoch jest gotów przedłużać unijny szczyt do niedzielnego wieczoru.

Szczyt UE: Monti zapowiada walkę z Niemcami
(PAP/EPA)

Premier Włoch przygotowuje się do walki z Niemcami na szczycie UE, gdzie będzie próbował przeforsować propozycję swojego kraju, która dotyczy wykorzystania unijnych funduszy ratunkowych w celu uspokojenia rynków finansowych - pisze w środę _ Financial Times _.

Według brytyjskiego dziennika premier Mario Monti we wczorajszym _ bojowym _ przemówieniu w parlamencie włoskim nie krył frustracji wobec Berlina, sprzeciwiającego się wykupowi obligacji zagrożonych krajów przez unijne fundusze pomocowe, których celem jest zapobieganie rozlaniu się kryzysu zadłużenia na inne państwa.

Monti powiedział, że nie pojedzie do Brukseli, tylko po to, by podpisać wcześniej gotowe dokumenty - relacjonuje _ FT _. Jeśli będzie to konieczne premier-technokrata jest gotów przedłużać szczyt do niedzielnego wieczoru, tak by przed poniedziałkowym otwarciem rynków doszło do porozumienia - dodaje gazeta.

Według jego doradców Monti nie odwoływał się do przygotowanego na szczyt raportu Hermana Van Rompuya. W opublikowanym wczoraj dokumencie jest mowa o stworzeniu unii bankowej, wzmocnieniu kontroli nad budżetami państw oraz ograniczonym uwspólnotowieniu długu w średniej perspektywie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m221272.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;angela;merkel;moze;wszystkich;zaskoczyc,135,0,1113479.html) *Angela Merkel zaskoczy na szczycie Unii. Jak? * Wiadomo już, że kanclerz nie podobają się wszystkie pomysły reformy Unii przedstawione przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Zdaniem Montiego szef Bundesbanku Jens Weidmann _ źle zrozumiał _ jego propozycję dotyczącą wykorzystania funduszy EFSF i EMS do zmniejszenia kosztów zapożyczania się na rynkach przez Włochy i Hiszpanię, czyli kraje, które wywiązywały się ze swoich zobowiązań, wprowadzając reformy i zmniejszając deficyt budżetowy.

Jak pisze brytyjski dziennik, przedstawiciele władz w Rzymie są zaniepokojeni poniedziałkową reakcją rynków, jeśli przywódcom UE nie uda się doprowadzić do porozumienia. Szczyt zmierza w kierunku _ całkowitej niepewności _ - mówił Monti.

We wtorek oprocentowanie dwuletnich papierów dłużnych Włoch wynosiło 4,71 proc., co było najwyższym poziomem od grudnia 2011 r.

Jeśli Monti wróci ze szczytu bez namacalnych rezultatów, jego gabinet może być zagrożony - pisze _ FT _. Dodaje, że zdaniem niektórych analityków _ prowokujące przemówienie _ szefa rządu było bezpośrednią odpowiedzią na presję ze strony centroprawicowej partii byłego premiera Silvio Berlusconiego. Gazeta pisze, że próbuje ona doprowadzić do upadku rządu i przedterminowych wyborów w październiku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski: Ostrożnie przyglądamy się tej unii - _ Jej głównym zadaniem będzie i musi być zapewnienie stabilności strefy euro _ - powiedział minister finansów.
Wszystkie banki będą kontrolowane przez... Wzmocnienie eurolandu może wymagać zmian traktatu UE - głosi przygotowany na szczyt UE raport Hermana Van Rompuya.
Będą bronić londyńskiego City. Tego zażądają Londyn zażąda klauzuli zabezpieczających brytyjski sektor finansowy i bankowość, jeśli strefa euro powoła unię bankową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)