Notowania

budżet ue 2014-2020
06.02.2013 20:12

Szczyt UE: Niech w Brukseli zwycięży zdrowy rozsądek, a nie śmieszność

Juncker powiedział, że jeśli górę weźmie rozsądek, porozumienie w sprawie budżetu zostanie uzgodnione, jeśli nie - kompromisu nie będzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Juncker powiedział, że jeśli górę weźmie rozsądek, porozumienie w sprawie budżetu zostanie uzgodnione, jeśli nie - kompromisu nie będzie. Podkreślił, że Europa musi udowodnić, że jest w stanie podejmować niezbędne decyzje.

- _ Oczywiście nigdy nie wykluczam sytuacji, że usłyszymy syreni śpiew i popadniemy w śmieszność. I powiem teraz przed wszystkimi moje ulubione zdanie z lat dziewięćdziesiątych: Gdyby śmieszność zabijała, to ulice Brukseli już teraz zasłane byłyby trupami _ - powiedział premier Luksemburga.

Donald Tusk podkreśli z kolei, że polityka spójności i wspólna polityka rolna, na których nam zależy, nie faworyzują konkretnych krajów, ale działają na rzecz całej Europy. Wyraził nadzieję, że uda się przyjąć budżet na odpowiednio wysokim poziomie.

Jutro, przed rozpoczęciem szczytu, mamy poznać kolejną propozycję szefa Rady Europejskiej. Premierzy Polski i Luksemburga mówili na konferencji prasowej, że ją znają, ale nie są rzecznikami Hermana van Rompuya, więc zdradzać szczegółów nie będą.

Jean-Claude Juncker powiedział, że propozycja różni się minimalnie od tej z listopada i raczej jest skorygowana w dół, a nie w górę. Listopadowa zakładała wydatki na poziomie prawie 972 miliardów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska, Niemcy i Włochy zawalczą razem o... - Szybsze wyznaczenie ram finansowych oznacza szybsze uruchomienie środków - powiedział prezydent Polski.
W walce o budżet europejski to nasz sojusznik Luksemburg nie zgadza się na dalsze zmniejszanie środków na unijną politykę spójności. To dla nas ważny sojusznik - uważa polski premier.
Donald Tusk mówi o drodze cierniowej Herman Van Rompuy przedstawi kolejną wersję budżetu. - _ Przed nami najbardziej krytyczny moment negocjacji _ - ocenił premier.
Tagi: budżet ue 2014-2020, bruksela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz