Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE. Niemcy odpierają krytykę ekonomistów

0
Podziel się:

Jako nieodpowiedzialny ocenił minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble list otwarty 160 ekonomistów, którzy skrytykowali m.in. decyzję o utworzeniu europejskiego nadzoru bankowego.

Szczyt UE. Niemcy odpierają krytykę ekonomistów
(photo-service.europarl.europa.eu)

Jako nieodpowiedzialny ocenił minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble list otwarty 160 ekonomistów, którzy skrytykowali w nim uzgodnienia ostatniego szczytu UE, w tym decyzję o utworzeniu europejskiego nadzoru bankowego.

Specjaliści z dziedziny finansów powinni ostrożnie używać pojęcia _ długi banków _ i nie wprowadzać zamętu w społeczeństwie - ocenił Schaeuble dzisiaj w wywiadzie dla radiowej stacji informacyjnej RBB. List otwarty z krytyką uzgodnień ze szczytu minister ocenił jako _ oburzający _.

Na zeszłotygodniowym szczycie w Brukseli przywódcy państw strefy euro uzgodnili, że na pomoc zadłużonym Włochom i Hiszpanii mogą zostać przeznaczone środki z funduszy ratunkowych EFSF i EMS za pośrednictwem europejskiego nadzoru bankowego. Dopiero gdy on powstanie, możliwa będzie rekapitalizacja zagrożonych banków w tych krajach.

Sygnatariusze listu otwartego skrytykowali pomysł utworzenia europejskiego nadzoru nad bankami. Argumentowali, że długi bankowe są niemal trzy razy większe niż długi państw, a podatnicy z _ solidnych krajów _ nie powinni ponosić odpowiedzialności za finansowanie długów innych państw. Ponadto ich zdaniem wspólny nadzór bankowy nie zapobiegnie nadużyciom, bo _ zadłużone kraje mają strukturalną większość w strefie euro _.

_ - W istocie nie chodzi o uwspólnotowienie poręczeń (za zadłużone kraje strefy euro), ale o utworzenie wspólnego nadzoru w Europie _ - podkreślił Schaeuble._ - Gdyby upadła wspólna waluta, należałoby z dużym prawdopodobieństwem obawiać się gospodarczej katastrofy dla Niemiec, Europy i całej gospodarki światowej. Nasze zadanie polega na tym, by tego uniknąć _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieoczekiwany zwrot w sprawie euroobligacji Mimo sprzeciwu Niemiec, na szczycie UE nastąpił pod presją Francji postęp co do ewentualnego wprowadzenia euroobligacji.
Zaskakujące dane z Europy. Gospodarka... W Niemczech w maju 2012 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 2,1 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.
Merkel bije rekord. Tak dobrze nie było od... Kanclerz Niemiec cieszy się obecnie największą popularnością od 2009 roku, kiedy rozpoczęła drugą kadencję jako szefowa rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)