Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt Unii Europejskiej. Barroso apeluje o brak podziałów

0
Podziel się:

- Razem powinniśmy współpracować, by udowodnić, że tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla nie został przyznana idei z przeszłości, lecz projektowi przyszłości - mówił szef KE.

Szczyt Unii Europejskiej. Barroso apeluje o brak podziałów
(PAP/EPA)

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso apelował o pogłębianie integracji strefy euro. W przemówieniu na kongresie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Bukareszcie podkreślał jednak, że integracja ta nie może doprowadzić do dalszych podziałów.

_ - Strefa euro nie jest oddzielną organizacją od UE. Zgodnie z unijnym traktatem strefa euro i UE opierają się na tych samych strukturach: jednolitym rynku, tej samej Komisji Europejskiej, tym samym Parlamencie Europejskim, tych samych zobowiązaniach wobec wspólnych europejskich wartości _ - podkreślił Barroso, a delegaci nagrodzili go oklaskami.

Szef KE przed czwartkowo-piątkowym szczytem UE wzywał do pogłębiania integracji strefy euro, co jego zdaniem jest niezbędne do podtrzymywania wspólnej waluty. - _ Nie możemy jednak pozwolić, by doprowadziło to do podziałów wobec krajów, które wejdą do strefy później. Strefa euro musi pozostać otwarta dla wszystkich krajów członkowskich. Rozwiązania, tam gdzie to możliwe, muszą być znajdowane wśród 27 - wkrótce 28 - członków _ - zaznaczył Barroso, mając na myśli Chorwację, które wkrótce stanie się kolejnym członkiem Wspólnoty.

_ - Musi być jasne, że PE jest także parlamentem euro, a Komisja Europejska komisją ds. euro _ - podkreślił, odnosząc się m.in. do pomysłów utworzenia oddzielnego parlamentu strefy euro. Pogłębianie strefy euro ma doprowadzić do pogłębiania solidarności w całej UE, a nie _ tworzyć nowe mury, bo w UE na pewno nie potrzebujemy żadnych nowych murów _ - powiedział Barroso.

Dodał, że konieczny jest kompromis w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2014. Unijny budżet to _ najważniejszy instrument, którym dysponujemy na poziome europejskim w celu wspierania rozwoju _ - tłumaczył. _ - Razem powinniśmy współpracować, by udowodnić, że tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla nie został przyznana idei z przeszłości, lecz projektowi przyszłości _ - mówił szef KE.

W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się szczyt UE poświęcony pogłębianiu unii walutowej na podstawie propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. W odpowiedzi na obawy o podział Unii na dwie prędkości projekt wniosków szczytu zapewnia o otwartości na kraje spoza euro.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m221648.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkie;przemowienie;barroso;zobacz;co;powiedzial,227,0,1157603.html) Zobacz, co się działo w europarlamencie Dziś ważny dzień w Brukseli. Barroso mówił o tym, co dzieje się w Unii i jak ją naprawić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/m214570.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;strefie;euro;hollande;spotka;sie;z;tuskiem,77,0,1091405.html) Dziś debiut Hollande'a. Ważna chwila dla Unii Presję na przyjęcie przez UE paktu wsparcia wzrostu wywiera właśnie nowy prezydent Francji, dla którego szczyt będzie premierowym występem na arenie europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;podatek;od;transakcji;finansowych;merkel;i;sarkozy;za,185,0,1010105.html) Merkel i Sarkozy poparli kontrowersyjny podatek Przed wyznaczonym na 30 stycznia szczytem UE kanclerz Niemiec i prezydent Francji poparli wprowadzenie w Europie tego podatku - informuje niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)