Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt Unii Europejskiej o euro, wzroście gospodarczym i Rosji

0
Podziel się:

Dyskusja ma dotyczyć promowania wzrostu gospodarczego, który słabnie przy realizowaniu polityki zaciskania pasa.

Szczyt Unii Europejskiej o euro, wzroście gospodarczym i Rosji
(Xaf/CC/Flickr)

O wzroście gospodarczym, dyscyplinie finansowej i strefie euro mają rozmawiać unijni przywódcy na szczycie w Brukseli. Spotkanie rozpoczyna się dziś o 17.00.

Ten szczyt w przeciwieństwie do lutowego nie wywołuje już takich emocji i będzie bez konkretnych decyzji. Dyskusja ma dotyczyć promowania wzrostu gospodarczego, który słabnie przy realizowaniu polityki zaciskania pasa. Za co zresztą UE jest krytykowana przez ekspertów.

- _ Trzeba wyciągnąć wnioski _ - mówił wczoraj szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. - _ Chodzi o poszukiwanie takich rozwiązań dotyczących dyscypliny finansowej, które będą sprzyjały wzrostowi i będą krojone na miarę każdego kraju z osobna _ - podkreśla szef KE.

Unijni przywódcy zatwierdzą też dziś regulamin zwoływania osobnych szczytów w strefie euro przewidzianych w pakcie fiskalnym. To początkowo rodziło obawy dotyczące podziału Europy. Polska nalegała by jeśli to możliwe dyskusje o sytuacji gospodarczej odbywały się w gronie 27 państw. Tak mówił niedawno minister do spraw europejskich Piotr Serafin.

- _ Nie mamy nic przeciwko temu, by te formaty przewidziane w pakcie fiskalnym nie były nadużywane _ - twierdzi Serafin. Poseł ma przypilnować w nowym regulaminie zapisu, że kraje bez wspólnej waluty będą zapraszane do udziału w wspólnych przygotowaniach szczytów dotyczących paktu fiskalnego.

Tak będzie wyglądał pierwszy dzień szczyt, natomiast jutro unijni przywódcy mają rozmawiać o skomplikowanych z relacją z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedstawiciel UE zginął w Syrii Ashton w komunikacie wezwała wszystkie strony konfliktu, by podjęły niezwłoczne działania w celu zakończenia konfliktu w Syrii.
Dopłaty z UE nie dla wszystkch. Nie dostaną... Posłowie przyjmą dziś raporty dotyczące przyszłości wspólnej polityki rolnej.
Zamiast sądu unijna platforma dla każdego Regulacje powstały z myślą o osobach, które dokonują zakupów w sieci, zwłaszcza w innym kraju UE.
KOMENTARZE
(0)