Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt w Brukseli. "Unia bankowa nadzieją, pesymizm przesadny"

0
Podziel się:

- To nadzieja na przerwanie tańca śmierci, w którym banki i rządy wzajemnie ciągną się w dół ku niewypłacalności.

Szczyt w Brukseli. "Unia bankowa nadzieją, pesymizm przesadny"
(PAP/EPA)

Uzgodniony na brukselskim szczycie zarys unii bankowej stwarza nadzieję na przerwanie _ tańca śmierci _, w którym banki i rządy wzajemnie ciągną się w dół ku niewypłacalności - ocenia dzisiejszy _ Financial Times _.

O stanowisku kanclerz Angeli Merkel dziennik pisze, że na krótko przed szczytem _ dokonała subtelnego przesunięcia akcentów _ odchodząc od stanowiska, iż dalsza pomoc dla Włoch i Hiszpanii jest wykluczona i godząc się na to, by oba kraje uzyskały ją za pośrednictwem mechanizmów już istniejących.

_ Kanclerz Merkel nie ustąpiła pola podkreślając, iż wszelka nowa pomoc musi być uzależniona od wzięcia na siebie zobowiązań przez rząd, który z niej korzysta i zgody na to, by jego finanse były pod kontrolą innych _ - interpretuje jej postawę gazeta.

Rządy scedują na Europejski Bank Centralny uprawnienia regulacyjne wobec ich banków, które w zamian zostaną dokapitalizowane bezpośrednio z europejskiego funduszu ratunkowego (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego - ESM) - tłumaczy gazeta.

_ Stwarza to nadzieję, że europejski problem stworzony przez nierozważne pożyczki z krajów posiadających finansowe nadwyżki dla lekkomyślnych prywatnych pożyczkobiorców w krajach śródziemnomorskich - znajdzie swoje europejskie rozwiązanie _ - zaznacza _ FT _.

_ Nie ma jasności, czy ESM będzie wykorzystany do skupowania włoskich obligacji. Sugestie przyznania mu licencji bankowej są tylko sugestiami. Część opinii będzie się opierać unii bankowej, gdy uzmysłowi sobie, co pociąga za sobą. Jednak działania podjęte na ostatnim szczycie pokazują, że pesymizm wobec eurostrefy może być przesadny _ - konkluduje gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl
Unię bankową powołali za plecami Polski Dziś w nocy na szczycie eurolandu w Brukseli przywódcy 17 podjęli polityczną decyzję o powołaniu unii bankowej.
Klęska szczytu w Brukseli? "Jest zła atmosfera" Szef Europarlamentu apelował o szybkie decyzje, ale obrady zdominowało...Euro 2012. _ Don't cry Angela _ - usłyszała kanclerz Niemiec.
Dostali miliardy pomocy. Hurtowo tną im ratingi Agencja Moody's zastrzega, że w ślad za obecną mogą pójść kolejne obniżki ocen wiarygodności kredytowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)