Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet ue 2014-2020
24.11.2012 16:03

Szczytu UE kładzie się cieniem na jedności Europy

- Pozwoliliśmy, by zdominowali je mitomani i eurosceptycy - mówi szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ell brown/CC/Flickr)

Fiasko ostatniego szczytu UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020 położyło się cieniem na wizerunku zjednoczonej Europy. Unii, niedawno nagrodzonej Pokojową Nagrodą Nobla, brakuje wizji i wciąż jest pogrążona w kryzysie - skomentowała w sobotę agencja AFP.

_ Po dwóch dniach konklawe i wielu spotkaniach dwustronnych 27 szefom państw i rządów nie udało się przezwyciężyć podziałów Europejscy przywódcy obiecali tylko tyle, że znowu spotkają się na początku przyszłego roku _ - napisała francuska agencja prasowa.

Po obradach wszyscy przywódcy _ próbowali zbagatelizować porażkę _. To fiasko szczytu, choć przewidywalne, wpisuje się w inne przykłady złego funkcjonowania UE, _ które rodzą wątpliwości w Europie _ - dodała francuska agencja.

AFP zauważyła, że czwartkowo-piątkowy szczyt był już 26. szczytem przywódców UE w ciągu trzech lat. _ Ministrowie finansów spotykali się z kolei ponad 40 razy. A w poniedziałek znowu spotkają się w Brukseli, aby spróbować porozumieć się w sprawie odblokowania nowej transzy pomocy dla Grecji, obiecywanej od czerwca _ - przypomniała agencja.

_ W takiej atmosferze obywatele UE, głównie z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem długu publicznego, odwracają się od Europy, na czym korzystają eurosceptyczne partie populistyczne. W Wielkiej Brytanii ministrowie w rządzie Davida Camerona otwarcie mówią, że chcieliby, aby Londyn opuścił europejski okręt _ - podkreśliła AFP.

Agencja cytuje wypowiedź Josepha Daula, przewodniczącego największej frakcji w Parlamencie Europejskim, Europejskiej Partii Ludowej, który uważa, że porażka negocjacji budżetowych _ to wstyd _. _ Jestem zawiedziony, gdyż oznacza to, że pozwoliliśmy, aby negocjacje zdominowali mitomani i eurosceptycy _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande tłumaczy fiasko unijnego szczytu Niemcy nie chciały izolować Wielkiej Brytanii w negocjacjach na szczycie budżetowym UE - tak Francois Hollande tłumaczył dzisiaj jego fiasko.
Dziś kluczowe głosowanie dla przyszłości Grecji Opozycja i związki zawodowe ponownie wyległy w proteście na ulice Aten. W parlamencie ważą się losy...
Gigantyczne protesty w stolicy. Czego chcą? Tysiące Hiszpanów protestowało przeciw wprowadzanym przez rząd Mariano Rajoya oszczędnościom w budżecie państwa.
Tagi: budżet ue 2014-2020, budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz