Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef Bundesbanku spokojny o losy euro

0
Podziel się:

Weber: Wystarczy pieniędzy, aby pomóc krajom z problemami finansowymi.

Szef Bundesbanku spokojny o losy euro
(bundesbank.de)

Szef niemieckiego banku centralnego Axel Weber ocenił, że fundusz stabilizacyjny dla strefy euro wystarczy, aby pomóc krajom z problemami finansowymi. Jak zapewnił, państwa członkowskie nie pozwolą na upadek wspólnej waluty.

_ - Rządy państw strefy euro są świadome swojej odpowiedzialności za wspólną walutę i uczynią wszystko, by utrzymać ją przy życiu w obecnej postaci _ - powiedział Weber podczas konferencji gospodarczej w Berlinie. Jak dodał, w wyjątkowej sytuacji opiewający na 750 mld euro europejski fundusz stabilizacyjny, ustanowiony wiosną, mógłby zostać nieco zwiększony.

_ - Nie sądzę jednak, by było to konieczne. Udostępniono dotychczas tak duże środki publiczne, aby rozwiązać obecny kryzys, że nie wierzę, by to nie wystarczyło _ - oświadczył.

Weber wyliczył, że wartość wszystkich pakietów pomocowych opiewa obecnie na 925 mld euro. Gdyby ziścił się najgorszy scenariusz i wsparcia wymagałyby Grecja, Irlandia, Portugalia oraz Hiszpania, Unia potrzebowałaby w sumie 1,070 biliona euro. Z powodu takiej różnicy euro nie upadnie - ocenił Weber, cytowany przez agencję dpa.

Także szef europejskiego funduszu stabilizacyjnego Klaus Regling ocenił w rozmowie z gazetą _ Bild _, że fundusz _ jest w stanie spełnić wszystkie oczekiwania _. _ Jest niewyobrażalne, by euro upadło _ - powiedział.

W miniony weekend Irlandia - jako drugi po Grecji kraj strefy euro - zwróciła się do UE i MFW o pomoc finansową, by ratować swój system bankowy. Pożyczka ma wynieść 85 mld dolarów w ciągu trzech lat.

Jak się oczekuje, w następstwie tej pomocy tegoroczna nadwyżka wydatków budżetowych nad wpływami sięgnie w Irlandii 32 proc. PKB. Gdyby nie uwzględnić kosztów wsparcia banków, deficyt wyniósłby blisko 12 proc. W środę rząd w Dublinie ogłosił 4-letni plan rygorystycznych oszczędności budżetowych, które mają pomóc przezwyciężyć kryzys.

Inwestorzy obawiają się, że także Portugalia, Hiszpania i Włochy mogą być zmuszone do zwrócenia się o pomoc finansową.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;nie;potrzebuje;pomocy;finansowej,62,0,715326.html) Portugalia nie potrzebuje pomocy finansowej Według premiera Portugalii nie ma żadnej analogii między Portugalią a Irlandią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t117004.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dublin;szykuje;ciecia;ministrowie;finansow;g7;chwala,1,0,714753.html) Dublin szykuje cięcia. Ministrowie finansów G7 chwalą Stojąca na progu bankructwa Irlandia poprosi o pomoc Brukselę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/powazne;oslabienie;zlotego;przez;klopoty;eurolandu,95,0,715871.html) Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu Zdaniem ekonomistów kryzys w jaki popadł _ celtycki tygrys _ pociągnie w dół polską walutę. Jednak dopiero kłopoty Hiszpanii pogrożą Europę w kolejnym ostrym kryzysie.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)