Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Europarlamentu zdradza plany Tuska. Rostowski zaprzecza

0
Podziel się:

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zdradził plany Donalda Tuska. Zdaniem ministra finansów szef PE źle zrozumiał premiera.

Szef Europarlamentu zdradza plany Tuska. Rostowski zaprzecza
(Reporter)

Minister finansów Jacek Rostowski zdementował słowa szefa Parlamentu Europejskiego o przystąpieniu Polski do strefy euro w 2015 roku. Powiedział, że Martin Schulz ewidentnie nie zrozumiał, co mówił Donald Tusk.

aktualizacja 19:32

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz poinformował w Brukseli, o polskich planach wejścia do eurolandu w 2015 roku. Taką informację miał przekazać szefowi Parlamentu Donald Tusk. Politycy spotkali się przed szczytem, na którym wypracowywany jest kompromis w sprawie paktu fiskalnego. _ To medialna burza w szklance wody _ - podkreślił szef resortu finansów.

- _ Premier nie mówił o żadnym przystąpieniu do strefy euro w 2015 roku. Może wynikało to z tego, że premier często mówi o tym, że w 2015 roku będziemy spełniali już wszystkie kryteria, także te kryteria tego paktu fiskalnego, bo przewidujemy, że deficyt będzie mniejszy niż 1 procent. W tych czasach dużo się dzieje, a politycy wydają się zbyt podnieceni, tym co słyszą _ - powiedział Rostowski.

POSŁUCHAJ MINISTRA ROSTOWSKIEGO:

- _ Polska jest dynamiczną gospodarką i premier Polski zadeklarował dość jasno, że chce wstąpić do strefy euro przed 2015 rokiem. __ Całkowicie się zgadzamy, że 2015 rok jest datą ambitną, ale do zrealizowania _- mówił nowy szef Europarlamentu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/49/110897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/van;rompuy;ma;propozycje;dla;polski;tusk;podpisze;pakt;fiskalny,31,0,1016351.html) *Van Rompuy ma propozycję dla Polski. Tusk podpisze pakt? * Szef Rady Europejskiej złożył polskiemu premierowi kompromisową ofertę w sprawie paktu fiskalnego.

Później szef europarlamentu w rozmowie z polskimi dziennikarzami potwierdził tę datę. Mówił, że w tej kwestii zgadza się z Donaldem Tuskiem.

Dodał, że rok 2015 jest nie tylko _ do zrobienia _ pod kątem spełnienia kryteriów, ale także _ życzymy sobie tego _.

_ - Uważam, że kraj z rosnącą gospodarką, który ogłasza, że chce wejść do euro, to optymistyczny i pełny nadziei przekaz dla strefy euro. Nie rozumiem, dlaczego kraj taki jak Polska powinien być wykluczony. Przeciwnie. Ci, co zajmują się stabilnością euro, powinni zrozumieć, że fakt, że Polska chce wejść do euro, jest najlepszą wiadomością ostatnich kilku lat _ - powiedział szef PE.

_ - Polska jest krajem stabilnym, silnym i rosnącym. Z rządem lewicowym byłoby jeszcze lepiej, ale cóż, wyborcy zdecydowali. Myślę, że Polska ma ogromne szanse, by spełnić dość wcześnie, bez narażania na szwank stabilności wewnętrznej kraju, kryteria, by dołączyć do strefy euro. Polska to filar integracji europejskiej _ - tłumaczył.

Zdaniem Schulza, przyjęcie do euro krajów ze wzrostem gospodarczym, jak Polska, to _ akt inteligencji gospodarczej _. Zaznaczył, że także dla Parlamentu Europejskiego kryterium jest pełne zaangażowanie we wszystkie debaty związane z paktem. _ I jeśli tak się nie stanie, PE będzie bardzo trudno wydać pozytywną opinię o pakcie w głosowanej w czwartek rezolucji - PAP) _ - podkreślił. Przypomniał, że PE był sceptyczny wobec międzyrządowego traktatu, jak również, że - zdaniem PE - niepotrzebne są zmiany traktatu UE, ale _ zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym _.

_ - Nie możemy więc zaakceptować odcięcia od negocjacji. Tym, którzy są zobligowani wprowadzić euro, czyli wszystkim poza Danią i Wielką Brytanią, powinno umożliwić się uczestnictwo w negocjacjach dotyczących unii fiskalnej jako pełnoprawnym uczestnikom, to także dotyczy PE _ - wyjaśnił Schulz.

Szef PE podkreślił, że wśród 26 krajów UE, które chcą uczestniczyć w pakcie fiskalnym, nie może być podziałów na _ 17 _ i tych, _ którzy jeszcze nie są w euro _. Schulz akcentował podczas konferencji konieczność wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, jeśli nie w całej UE, to przynajmniej w strefie euro. _ Obywatele UE chcą wzrostu, pracy oraz ograniczenia spekulacji. Dla wzrostu potrzebne są nowe przychody _ - mówił. Apelował też o euroobligacje, które zaradzą rosnącym kosztom obsługi długu krajów strefy euro.

Ponieważ Wielka Brytania zablokowała zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej, które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości, zostaną wdrożone umową międzyrządową 17 krajów eurolandu oraz chętnych państw spoza strefy euro. Na szczycie w Brukseli rozstrzyga się, czy w spotkaniach dotyczących przyszłości strefy euro będą się spotykać członkowie eurogrupy czy też także przedstawiciele państw spoza strefy euro.

Każdy kraj, który chce wejść do strefy euro, musi spełnić wcześniej kilka kryteriów. Dozwolony poziom deficytu finansów publicznych nie może przekraczać trzech procent Produktu Krajowego Brutto, limit długu publicznego to 60 procent PKB. Stopy procentowe muszą być na odpowiednim poziomie, podobnie jak inflacja.

Ponadto kraj starający się o wejście do strefy euro musi przez 2 lata przebywać w tak zwanym _ przedsionku _, czyli mechanizmie stabilizującym kurs waluty. Na dzisiejszym szczycie w Brukseli rozstrzyga się, czy w spotkaniach dotyczących przyszłości strefy euro będą się spotykali członkowie eurogrupy czy także również przedstawiciele państw spoza strefy euro. O wspólne spotkania zabiega Polska, przeciwna jest Francja

O Polsce w eurolandzie czytaj w Money.pl
Co myślimy o euro? Oto najnowszy sondaż Polacy odpowiedzieli na pytanie: _ Czy uważasz, że Polska powinna przystąpić do strefy euro? _
Euro w Polsce nie przejdzie. Dlaczego? Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos Observer na zlecenie Ministerstwa Finansów.
Rostowski: Polska w euro? Nie wiem, kiedy _ Należy usunąć znaczące deficyty instytucjonalne i strukturalne w strefie euro, zanim Polska do tej strefy przystąpi. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)