Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef PE zapowiada karę dla Korwin-Mikkego za rasistowskie określenie

0
Podziel się:

Pan Korwin-Mikke niszczy godność i reputację Parlamentu Europejskiego, gdzie wzajemny szacunek i sprzeciw wobec każdej formy dyskryminacji są wiodącymi zasadami postępowania i języka, używanego przez członków PE

Szef PE zapowiada karę dla Korwin-Mikkego za rasistowskie określenie
(Nowa Prawica JKM)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zapowiedział, że wyciągnie konsekwencje wobec europosła Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego w związku z użyciem przez niego obraźliwego i rasistowskiego określenia podczas debaty.

Korwin-Mikke użył w swoim wystąpieniu na forum PE obraźliwego w języku angielskim słowa _ niggers _, czyli _ czarnuchy _. Polski tłumacz w PE przełożył to słowo na _ murzyni _.

_ - Uważnie przeczytałem wystąpienie europosła Janusza Korwin-Mikkego. Uważam jego język za obraźliwy, rasistowski i sprzeczny z wartościami i zasadami, zapisanymi w podstawowych dokumentach, na których opiera się praca Parlamentu Europejskiego _ - oświadczył Schulz.

_ - Pan Korwin-Mikke niszczy godność i reputację Parlamentu Europejskiego, gdzie wzajemny szacunek i sprzeciw wobec każdej formy dyskryminacji są wiodącymi zasadami postępowania i języka, używanego przez członków PE _ - dodał.

Poinformował, że zgodnie z regulaminem PE poprosił już o spotkanie z Korwin-Mikkem, aby wysłuchać jego wyjaśnień, zanim wyciągnie wobec niego konsekwencje. Przewidziane w regulaminie kary to nagana, pozbawienie diet przez okres od dwóch do 10 dni, zawieszenie udziału europosła w pracach PE na taki sam czas oraz pozbawienie go stanowisk zajmowanych w PE.

Wcześniej w środę frakcja Socjalistów i Demokratów zaapelowała do prezydium PE o zdecydowane kroki wobec Janusza Korwin-Mikkego po jego _ skandalicznych i rasistowskich _ uwagach podczas debaty plenarnej w Strasburgu o bezrobociu młodych.

Korwin-Mikke powołał się na słowa b. prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, który przedstawiając projekt ustawy o płacy minimalnej w USA miał stwierdzić, iż _ trzeba chronić przemysł Północy przed tanią konkurencją z Południa _. _ Cztery miliony ludzi straciły pracę. To były cztery miliony czarnuchów. A teraz mamy 20 milionów (bezrobotnych) Europejczyków, którzy są czarnuchami Europy. Tak, 20 milionów młodych ludzi jest traktowanych jak czarnuchy _ - powiedział europoseł Nowej Prawicy. _ Musimy zniszczyć pomysł płacy minimalnej i władzę związków zawodowych _ - dodał. Korwin-Mikke przemawiał po angielsku.

Wystąpienie Korwin-Mikkego przerwał prowadzący obrady David Maria Sassoli, prosząc o _ używanie wyrażeń godnych sali PE _. Zapowiedział, że zajmie się tym incydentem Prezydium PE.

Słowa polskiego eurodeputowanego wywołały poruszenie na sali plenarnej. Europoseł Zielonych Reinhard Buetikofer oświadczył, że Korwin-Mikke użył _ języka rasistowskiego _, dlatego powinien _ spotkać się z bardziej dosadną reakcją przewodniczącego PE _.

W komunikacie prasowym po debacie wiceprzewodnicząca drugiej co do wielkości frakcji w PE Tanja Fajon zaznaczyła, że socjaldemokraci aktywnie propagują europejskie wartości i prawa podstawowe każdego z obywateli. _ Odnoszenie się do osób czarnoskórych w ten sposób jest najbardziej obraźliwym wyrazem rasistowskiej dyskryminacji. Mocno protestujemy przeciwko takim wypowiedziom w naszej Izbie i wzywamy wszystkich naszych kolegów, aby wspólnie potępić takie uwagi. Każdy taki postępek musi się wiązać z poważnymi konsekwencjami _ - oświadczyła Fajon.

Inny wiceprzewodniczący socjaldemokratów Joerg Leichtfried zaznaczył, że _ zachowanie Korwin-Mikkego jest politycznym skandalem i przynosi wstyd _ europarlamentowi. _ Wzywam go do przeprosin i złożenia mandatu _ - powiedział cytowany w informacji Leichtfried.

Inna eurodeputowana frakcji, członkini komisji ds. swobód obywatelskich i była minister Włoch odpowiedzialna za imigrację, polityk kongijskiego pochodzenia Cecile Kyenge, oceniła, że wypowiedź Korwin-Mikkego _ splamiła godność _ PE. _ To, co Pan Korwin-Mikke głosił, obraziło nie tylko tych, którzy mają inny kolor skóry, ale każdego, kto jest zainspirowany europejskimi wartościami godności i równości. Musimy zacząć bardzo mocno walczyć na rzecz wyeliminowania rasizmu wewnątrz tej Izby i w całej Europie _ - podkreśliła Kyenge.

Czytaj więcej w Money.pl
Martin Schultz nowym szefem Europarlamentu. Doszło do skandalu Bez matury, miał zostać piłkarzem, a dokonał rzeczy, której nie udało się żadnemu z jego poprzedników. Na jego zastępcę szykuje się Polak.
Wybory do Europarlamentu. Co mówią kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Skończyliśmy z tradycją, że wybór przewodniczącego KE to efekt zakulisowych układów - mówi Martin Schulz.
Działania SLD "wyglądają groteskowo" Członkowie Sojuszu, przez aklamację udzielili rekomendacji kandydatowi Partii Europejskich Socjalistów na stanowisko szefa Komisji Europejskiej w następnej kadencji.
Korwin-Mikke dla Money.pl: Afera taśmowa to zasługa Kaczyńskiego -Jeżeli wygra PiS, to będziemy mieli to samo, co teraz. Jeden podatek pójdzie w górę o jeden procent, a drugi trochę w dół - przekonuje Mikke.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)